Slovensko sa zatvorí na dva týždne, zaočkovaní budú mať mierne výhody

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Definitívne sa rozhodne na dnešnom rokovaní vlády.

Dvojtýždňový lockdown, školy sa nebudú zatvárať, časť podnikateľov by v súvislosti so sprísnením opatrení mali odškodniť a čiastočné zvýhodnenie očkovaných.

Na týchto základných tézach sa mali dohodnúť v pondelok (22. 11.) politici na Koaličnej rade s tým, že by mohli platiť od štvrtka alebo piatka. Definitívna podoba bude známa po dnešnom (24. 11.) rokovaní vlády.

Dohodu na dĺžke lockdownu i iných opatreniach potvrdil v relácii Na telo plus aj minister vnútra Roman Mikulec.

Súčasťou čiastočného lockdownu má byť zákaz nočného vychádzania a uzavretie celého sektora hotelov, reštaurácií či kaviarní, ale aj kaderníctiev či fitnescentier. Nateraz nie je jasné, či uvažované pravidlá umožnia okienkový predaj jedla z reštaurácií.

Ľudia by mohli chodiť do práce, deti do škôl, povolená bude aj cesta k lekárovi alebo potravín. Režim OTP (očkovaní-testovaní-prekonaní) by sa mal prísne kontrolovať pri vstupe do práce a školáci by sa mali sami testovať.

Po návrhoch SaS koalícia predbežne súhlasila aj na miernom zvýhodnení zaočkovaných. Kým nezaočkovaní budú môcť ísť len do potravín, lekárne, drogérie či do novinových stánkov, zaočkovaní môžu navštíviť aj obchody s obuvou či oblečením. Súčasťou opatrení by malo byť aspoň čiastočné odškodnenie postihnutých prevádzok. Na to, ako bude vyzerať konečná podoba, si budeme musieť počkať.

Na lockdown pre všetkých, očkovaných i neočkovaných, vyzvala prezidentka Zuzana Čaputová. Minister Vladimír Lengvarský nechcel po návšteve ružinovskej nemocnice odpovedať na žiadne otázky súvisiace s dohodou na koaličnej rade.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti