Spočiatku to odmietali, teraz zmenili názor. Ľudia v dlhých radoch prezradili, prečo sa nechali zaočkovať

Ľudia v dlhých radoch prezradili, prečo sa nechali zaočkovať
Zdroj: Tvnoviny.sk,

Za posledných päť dní sa nechalo zaočkovať prvou dávkou cez 28-tisíc ľudí.

Tretia vlna koronavírusu je na vrchole a láme rekordy. Vláda postupne zavádza prísnejšie opatrenia a od štvrtku (25. 11.) vstúpi Slovensko pravdepodobne na dva týždne do lockdownu.

S pozitívnymi prípadmi však vzrástol aj záujem o očkovanie. Za posledných päť dní sa nechalo zaočkovať prvou dávkou cez 28-tisíc ľudí.

Navštívili sme preto vakcinačné centrá v nákupnom centre v Bratislave, v Mlynskej doline a v Považskej Bystrici a zisťovali sme, čo ovplyvnilo rozhodnutie ľudí dať sa zaočkovať.

So sebou vzala celú rodinu

V nákupnom centre nás vo vakcinačnom centre najprv zaujala Simona, mladá žena, ktorá stála v skupine viacerých osôb. „Je tu so mnou aj moja rodina. Priateľ, mama a partnerov otec. Všetci sa ideme dať zaočkovať prvýkrát,“ povedala nám hneď v úvode. Dôvod, prečo sa pre vakcínu proti koronavírusu rozhodli, je podľa nej jasný - súčasné opatrenia. „My sme neboli odporcovia vakcín, ale jednoducho sme čakali. Doposiaľ nás naše rozhodnutie neobmedzovalo a teraz chceme slobodu. Možnosť ísť kedykoľvek na kávu, do kina alebo na večeru do reštaurácie,“ vysvetľuje. Pred očkovaním sa obávali len nežiaducich vedľajších účinkov.

Aktuálna situácia ohrozila ich prácu

„Zaočkovať som sa prišla, aby som nezostala bez práce. Keby nemusím, počkám ešte mesiac,“ uviedla Zuzana, ktorá sa zdráhala najmä pre zdravotné komplikácie. „Len nedávno ma pustili z nemocnice, mám oslabenú imunitu a chcela som počkať, kým bude silnejšia. Aj lekárka mi to odporučila. Súčasné opatrenia však zmarili moje plány,“ vysvetľuje. Doposiaľ koronavírus neprekonala, aj napriek tomu sa ho bojí. „Verím očkovaniu, plánovala som ho, len o mesiac neskôr,“ dodáva.

Udržať prácu si chce aj Karol, ktorý už v minulosti koronavírus prekonal. „Bol som infikovaný a mal som len ľahký priebeh ochorenia. Aj preto som necítil potrebu dať sa zaočkovať,“ povedal. Tiež nebol presvedčený o vakcíne a jej účinkoch, súčasné opatrenia ho však prinútili podstúpiť ju.

Opatreniami sa cítil byť prinútený aj mladý pár. „Vstup pre očkovaných je povinný už takmer všade, takže sa jednoducho musíme dať zaočkovať, aj keď tomu neveríme. Síce úplne neveríme ani koronavírusu, keďže nás ani našich blízkych doposiaľ neinfikoval,“ vysvetlil. Ležérne sa preto stavali aj k voľbe vakcíny. „Dáme si prvú, ktorá je napísaná na tabuli pri vstupe do očkovacieho centra.“

Zdroj: TVNOVINY.sk

Obava o ich zdravie

Úplne inak to vnímala Daniela, dôchodkyňa, ktorá už prekonala koronavírus. „Veľmi sa bojím, že sa opäť nakazím. Prvýkrát som sa infikovala, keď som sa starala o pozitívnych synov. Aktuálne som čakala len na uplynutie bezpečnej doby po prekonaní,“ opisuje svoje pohnútky. V minulosti pritom vakcínu nezvažovala. „Nechcela som sa dať očkovať. Bojím sa aj vedľajších účinkov. Z toho dôvodu som si zvolila jednorazovú vakcínu od spoločnosti Johnson,“ povedala.

„Myslím si, že je ten správny čas. Riziko nákazy je vysoké a necítim sa už nikde bezpečne. Chcem cestovať a užívať si život, nechcem sa neustále testovať. Je to viac-menej otravné a test už potrebujem aj do práce. Keďže robím v gastronómii, bude lepšie, keď budem zaočkovaný,“ prezradil cudzinec Lukas.

Obavy o svoje zdravie má aj Alžbeta. Tá si zvolila vakcinačné centrum v bratislavskej Mlynskej doline. „Ono je to tak, že ja som sa už chcela dať dávno zaočkovať. Bojím sa totiž koronavírusu. Keďže mám problémy s cievami, chcela som si overiť u lekárky, či je pre mňa vakcína vhodná. A to som stále odkladala. Teraz už nemôžem váhať. Idem do zamestnania a chcem byť zaočkovaná, aj keď to nie je povinnosť. Lekárka mi moju voľbu tiež schválila,“ uviedla.

Obavy o zhoršenie zdravotného stavu prekonala aj vozičkárka so sklerózou multiplex:

 

Išli na istotu

Vo vakcinačných centrách sme nestretli len záujemcov o prvú dávku vakcíny, ale aj posilňujúcu tretiu dávku. „Mám vyše 60 rokov, čaká ma operácia, nemám nad čím uvažovať. Chcem byť zdravá a v poriadku. Doposiaľ som koronavírus nemala a nechcem riskovať. Na prvé dve dávky som reagovala dobre, a tak som plánovala aj túto tretiu,“ vysvetlila nám Helena.

Tak nejak automaticky to vníma aj zahraničný študent medicíny, ktorý s priateľkou čakal v rade na tretiu dávku. „Práve sme sa vrátili z pneumológie, kde sme videli, aký krutý a života ohrozujúci je koronavírus. Pacienti tam naozaj zomierajú. Táto choroba ľuďom mení život a to aj po jej vyliečení,“ povedal, čím narážal na negatívnu skúsenosť nielen z práce a školy, ale aj z rodiny. „Moja babka bola infikovaná minulý rok. Mala síce ľahší priebeh, ale aj po roku ju trápi fibróza pľúc,“ dodáva.

Na tretiu dávku čakala aj Alena, ktorej vypršalo šesťmesačné obdobie po aplikovaní druhej dávky. „Dala som sa prvý a druhýkrát, tak sa idem dať aj teraz, tretí krát pichnúť,“ povedala. Na otázku, či má s koronavírusom negatívne skúsenosti reagovala priamo. „Nie, nebola som infikovaná a ani nikto v mojom okolí. Nepotrebujem cudzie skúsenosti a nechcem vlastné, preto som sa dala a idem sa dať zaočkovať.“

Podobne to vníma aj pracovníčka v domove:


BRATISLAVA/Vladimíra Drábiková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti