Plánujete cestu do zahraničia? Zisťovali sme, ako dlho platia covid pasy v štátoch Európy

Digitálny očkovací certifikát.
Zdroj: Shutterstock.com/rarrarorro

Tento certifikát vytvorili pre uľahčenie voľného pohybu počas pandémie koronavírísu.

Aj keď by vakcinácia proti novému koronavírusu mala niesť so sebou viac výhod ako pre nezaočkovaných, predsa len v rámci cestovania to nie vždy úplne platí.

Digitálny covid certifikát, ktorý nám dáva pečiatku o očkovaní a ponúka uľahčený voľný pohyb, totiž nemá rovnakú dobu platnosti.

Jej štandardná doba je 365 dní, teda 12 mesiacov. Okrem troch susedných krajín, Poľska, Maďarska a Ukrajiny, covid pas na rok uznávajú trebárs aj v Chorvátsku či v Nemecku. Jednou z výnimiek je Francúzsko, kde validita o očkovaní vyprší až po 13 mesiacoch.

Na druhej strane sú štáty, kde certifikát o očkovaní je platný len na niekoľko mesiacov. Konkrétne v Rakúsku a v Taliansku (o skrátení platnosti tam pritom rozhodli iba v stredu) je to deväť, v Izraeli dokonca len polroka (šesť mesiacov).

Najbenevolentnejšie z hľadiska platnosti covid pasov je to v Slovinsku a Turecku. V týchto dvoch štátoch podľa našich informácií platia neobmedzene. Ako uvádza české ministerstvo zdravotníctva, ani u našich severozápadných susedov nie je stanovené, kedy certifikát vyprší.

Podľa našich čitateľov im však po nahratí certifikátu do tamojšej aplikácie Tečka ukazuje platnosť potvrdenia o očkovaní štyri roky.


Nejednotné podmienky viedli Európsku komisiu k tomu, že prišla s návrhom zosúladiť dobu platnosti certifikátov, ako aj uznávanie tretej posilňujúcej dávky vakcíny.

Podľa komisárky Európskej únie pre zdravie a bezpečnosť potravín Stelly Kyriakidisovej už prebehla diskusia s členskými krajinami EÚ ohľadom certifikátov.

Grécko prišlo s návrhom, aby covid pasy potvrdzujúce zaočkovanosť, prekonanie choroby alebo čerstvý negatívny test platili pri cestovaní medzi krajinami EÚ len vtedy, ak ich držitelia dostali aj posilňovaciu dávku vakcíny, teda tretiu alebo druhú dávku podľa typu použitej očkovacej látky.

Rastúci počet prípadov nákazy koronavírusom v mnohých členských krajinách EÚ spôsobil, že tieto krajiny pristúpili k sprísňovaniu pandemických opatrení.

Rakúsko sa pritom v pondelok (22. 11.) stalo prvou krajinou západnej Európy, ktorá zaviedla od uvedenia vakcín proti koronavírusu na trh tvrdý lockdown a pristúpila k opätovnému uzatvoreniu základných obchodov, reštaurácií, barov a kaviarní.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti