Bioetik: Lekári, ktorí rozhodujú, koho napoja na prístroj sa nehrajú na bohov. Cítia sa ako posledné psy

Covidové oddelenie v Rimavskej Sobote.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Lekári musia robiť triáž aj pri veľkej autonehode, keď nemajú dostatok sanitiek.

Ministerstvo zdravotníctva počas druhej vlny vydalo nemocniciam odborné usmernenie, ako sa majú rozhodovať v prípade zdravotníckej katastrofy, keď pre nedostatok lôžok a personálu nemôžu poskytnúť všetkým pacientom intenzívnu starostlivosť.

Jedným z autorov tohto manuálu je bioetik a lekár Jozef Glasa. V rozhovore pre TV Markíza vysvetlil, ako materiál, ktorého cieľom je zachrániť čo najviac ľudských životov, pripravoval.

Triáž pacientov na tých, ktorým dajú lôžko na JIS a tých, ktorým poskytnú len paliatívnu starostlivosť musí byť spravodlivá a férová. Lekári nesmú byť ovplyvnení emóciami, preto pri tomto rozhodnutí musia byť minimálne dvaja lekári a z toho jeden nesmie byť ošetrujúcim lekárom daného pacienta, o ktorého osude rozhodujú.

Glasa vysvetľuje, že bodovací systém vychádza z reálnych skúseností slovenských nemocníc z vrcholu druhej vlny. „Zbieranie bodov sme testovali na reálnych prípadoch. Sú relatívne mäkko nastavené, ale sú overené. Umožňujú maximálnu mieru spravodlivosti a férovosti v danej situácii,“ hovorí lekár.

Dodáva, že lekári sa v takej situácii nehrajú na bohov, naopak, cítia sa ako „posledný pes“. „Pre lekára je to je jedna z najťažších situácií. Musí rozhodnúť o veci, ktorá ho presahuje. Lekári a sestry v prvej línii sú nesmierne statoční,“ myslí si Glasa.

Zároveň však lekári nesmú pacienta od prístroja odpojiť. V liečbe nepokračujú len vtedy, keď nezaberá a pacient je týraný prostriedkom modernej medicíny.


Triáž sa vyhlási, keď nie je na území Slovenska žiadne voľné lôžko a nepomáha ani zahraničná pomoc

Odborné usmernenie musí oficiálne povoliť na používanie ministerstvo zdravotníctva počas núdzového stavu. Doteraz sa tak nestalo aj preto, lebo pokiaľ sa v krajine nájde jedno voľné lôžko, nie je oficiálne vyhlásená zdravotnícka katastrofa. Glasa hovorí, že už teraz lietajú helikoptéry naprieč celou krajinou a prevážajú pacientov do nemocnice, ktorá má ešte voľné kapacity.

Ďalším krokom je zahraničná pomoc. V druhej vlne pomáhali Slovensku zahraniční lekári priamo na našich oddeleniach, alebo niektoré krajiny poskytli svoje voľné lôžka. Nie každý pacient vo vážnom stave však môže byť prevážaný. Musí sa teda zvážiť aj riziko úmrtia počas transportu. Keď už ani to nepomôže, vyhlási ministerstvo triáž pre celé územie Slovenska.

Glasa poukazuje aj na fakt, že triáž sa deje v medicíne aj mimo epidémie. Keď dôjde k mimoriadne vážnej autonehode, na miesto môže prísť napríklad len sedem sanitiek, ale potrebných je tridsať. Zdravotníci musia na mieste vyhodnotiť, koho ošetria okamžite a prevezú do nemocnice. Rovnako sa musia rozhodovať lekári aj na centrálnom príjme. Sú situácie, keď príde v rovnakom čase veľa pacientov a zdravotníci musia rozhodnúť, komu pomôžu a kto môže počkať niekoľko hodín. Rozhodovať sa musia objektívne na základe zdravotného stavu a nie preto, že niektorí pacienti naliehajú.

Hrdinovia tejto doby

Lekári a sestry sú v mnohých slovenských nemocniciach už maximálne vyťažení a odborníci preto volajú po celoštátnom lockdowne. Glasa pripomína, že celá spoločnosť teraz musí vyjadriť zdravotníkom morálnu podporu, dať sa očkovať a dodržiavať opatrenia. „Sú to hrdinovia tejto doby. Platia svojím životom a zdravím.“

Nezaočkovaní ľudia podľa Glasu riskujú svoje životy a zdravie svojich blízkych. Je to pre neho nepochopiteľné. Dôsledok je núdzová situácia, v ktorej sa nachádza naše zdravotníctvo.

„Všetci sme dúfali, že také niečo nás nemôže postihnúť. Ľudia sa nevedia poučiť a nerešpektujú odborníkov. Toto je cesta do pekla,“ dodal Glasa.

BRATISLAVA/TV Markíza, kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti