Európa je v pevnom zovretí pandémie. Do jari hrozí ďalších 700-tisíc mŕtvych

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Starý kontinent je najviac zasiahnutým územím pandémiou koronavírusu.

Nákaza koronavírusu v Európe naďalej stúpa. Za posledný týždeň to bolo o 11 percent. Podľa odborníkov z WHO hrozí, že do jari pribudne na kontinente ďalších 700-tisíc úmrtí, uviedla BBC.

„Európsky región zostáva v pevnom zovretí pandémie covidu-19,“ vyhlásil šéf európskej sekcie Hans Kluge.

Počet obetí covidu môže do marca 2022 presiahnuť hranicu dvoch miliónov, ak nebudú čo najskôr prijaté dostatočné protipandemické opatrenia. Európsky región, do ktorého patrí až 53 štátov, už teraz eviduje viac než 1,5 milióna úmrtí na COVID-19. Táto pľúcna choroba, ktorú spôsobuje v drvivej väčšine prípadov variant delta, je v súčasnosti hlavnou príčinou smrti v celej Európe a strednej Ázii.

Až v 25 krajinách dôjde k veľkému až extrémnemu preťaženiu, čo sa týka kapacít nemocničných lôžok. Vysoké až extrémne zaťaženie jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS) navyše zažije až 49 z 53 štátov.

„Aby sme mohli s týmto vírusom žiť a pokračovať v našich životoch, musíme praktizovať prístup 'očkovanie plus". To znamená dať sa zaočkovať štandardnými dávkami (proticovidových) vakcín, dať si aj posilňovaciu dávku, ak je to možné, a zároveň dodržiavať preventívne opatrenia" - nosenie rúšok, umývanie rúk, vetranie a podobne," povedal Kluge.

Zdroj: www.ecdc.europa.eu

Tri hlavné dôvody rýchleho šírenia nákazy

WHO v správe ďalej predstavila tri hlavné dôvody pre súčasné mimoriadne rýchle šírenie koronavírusu. Prvou z nich je dominancia variantu delta, ktorý je v každej krajine európskeho regiónu aktuálne zodpovedný za najmenej 99 percent prípadov covidu.

Ďalším faktorom je skutočnosť, že mnohé vlády svojim obyvateľom naznačili, že COVID-19 už nie je taká veľká hrozba a uvoľnili mnohé protiepidemické opatrenia vrátane povinnosti nosiť rúška či udržovať odstupy.

Tretí dôvod je stále nedostačujúca miera zaočkovanosti a klesajúca miera ochrany pred infekciou a miernym priebehom ochorenia u zaočkovaných osôb. V európskom regióne WHO je plne zaočkovaných 53,5 percenta obyvateľstva, pričom niektoré krajiny dosiahli viac než 80 percentnú zaočkovanosť, kým iné ani len 10 percentnú.

PARÍŽ/Tvnoviny/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti