Opatrenia sa budú uvoľňovať najskôr pre zaočkovaných, tvrdí konzílium

Alena Koščálová a Elena Prokopová.
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Zatiaľ nie je jasné, či budú opatrenia platiť dva týždne alebo dlhšie.

Po zavedení lockdownu sa k aktuálnym protipandemickým opatreniam vyjadrilo konzílium odborníkov. Pripomenuli, že lockdown slúži hlavne na to, aby výrazne obmedzil mobilitu a limitoval sociálne kontakty na minimum.

Uvádzajú, že lockdown nie je cesta, po ktorej má ísť Slovensko dlhodobo a ide o dočasné riešenie. „Jediný nástroj na zlepšenie situácie je očkovanie. Potrebujeme zvýšiť zaočkovanosť o 30 percent. Využime teda lockdown na to, aby sme sa dali zaočkovať,“ povedala Alena Koščálová.

Uvoľňovanie opatrení podľa slov expertov príde postupne a bude sa týkať zaočkovaných a tých ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. Nateraz nie je jasné, či sa po dvoch týždňoch vráti život v krajine do normálu. Sľubujú, že to bude čo najskôr, ako to bude možné.

„Cieľom lockdownu je spomaliť šírenie vírusu a s odstupom postupne znížiť nápor na nemocnice. Je potrebné, aby sme si tento cieľ každodenne pripomínali,“ povedala Koščálová.

Odborníci komentovali aj opatrenia na pracovisku. Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu a členka konzília Elena Prokopová uviedla, že antigénový test raz za týždeň nie je dostatočný na to, aby ochránil ľudí. Žiadajú preto, aby zamestnancov testovali častejšie.

Hlavný hygienik Ján Mikas spresnil aj detaily niektorých pravidiel. Informoval, že predaj vianočných stromčekov nie je zakázaný. Mal by sa však vykonávať vonku. „Dôležité je, aby boli dodržiavané základné opatrenia,“ vyjadril sa.


V nemocniciach sú najmä nezaočkovaní

Ako povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz ministerstva zdravotníctva Matej Mišík. Epidemiologická situácia sa na Slovensku naďalej zhoršuje. Počty pozitívnych aj hospitalizovaných rástli aj počas uplynulého týždňa.

Najvyšší výskyt pozitívnych je v súčasnosti medzi deťmi a mládežou od piatich do 18 rokov, tvoria 25 percent z celkového počtu pozitívnych. Do nemocníc sa dostávajú najmä nezaočkovaní ľudia.

„Z každých desiatich pacientov je asi osem nezaočkovaných. Pacienti v nemocniciach sú o niečo mladší. V druhej vlne gro tvorili ľudia nad 60 rokov, teraz sú to ľudia nad 50 rokov,“ upozornil Mišík. Najviac sú zaťažené nemocnice v Prešovskom a Žilinskom kraji.

Prečítajte si tiež: Odborníci sa zhodujú, že vláda mala prijať tvrdšie opatrenia skôr. Prílev pacientov lockdown nezastaví

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ján mikas

Dôležité udalosti