Vedci varujú pred novým variantom koronavírusu. Objavil sa v Afrike

Lionel Messi z Barcelony v dueli na pôde Valencie.
Zdroj: Shutterstock.com

Odborníci majú obavy, že by mohol unikať imunitnému systému.

Vedci varujú pred novým variantom koronavírusu. Kmeň obsahuje mimoriadne vysoký počet mutácií takzvaného spike proteínu a odborníci majú obavy, že by mohol unikať imunitnému systému. Potenciálne tak môže byť zdrojom ďalších vĺn pandémie. Mutáciu prvýkrát objavili v Botswane, odvtedy ju detegovali aj v Juhoafrickej republike a Hongkongu.

John Nkengasong z Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) patriaceho pod Africkú úniu (AÚ) vo štvrtok zdôraznil, že tieto údaje budú preverené a zhodnotené.

"Musíme urobiť viac štúdií, je toho veľa, čo o novom variante koronavírusu nevieme. Musíme sa na tieto údaje pozrieť veľmi dôkladne, až potom vydáme vyhlásenie. Nutným cieľom pre náš kontinent je 70-percentná miera zaočkovanosti obyvateľov," dodal Nkengasong.

Počet nových prípadov nákazy v Afrike klesol v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 11 percent a počet úmrtí o 15 percent.

Podľa Afrického CDC zatiaľ v Afrike zdokumentovali celkovo približne 8,6 milióna prípadov nákazy, z ktorých bolo smrteľných vyše 222.000.

KAPSKÉ MESTO/TVM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti