Reakcie európskych krajín na nový variant covidu: Slovensko nemá letecké spojenia s africkými krajinami

Ilustračná snímka.
Zdroj: AP Photo/Alberto Pezzali

Údaje ukazujú, že nový variant môže byť nákazlivejší ako variant delta.

Správa o možnom nebezpečnejšom variante koronavíru, ktorý sa objavil v Juhoafrickej republike, vystrašila viaceré krajiny sveta. Niektoré okamžite zareagovali a obmedzili vstup cudzincom z niektorých afrických krajín, ktoré sa vyznačujú ako rizikové. Oslovili sme pre to Ministerstvo vnútra SR, aké kroky v tomto prípade prijíma Slovensko.

„Ministerstvo vnútra bude postupovať v súlade s rozhodnutiami Pandemickej komisie, Konzília odborníkov a hlavného hygienika a je pripravené prijať adekvátne opatrenia a riešenia. Zároveň, Slovensko na rozdiel od Českej republiky nemá priame letecké spojenie s týmito africkými krajinami," uviedla hovorkyňa MV Barbara Túrosová.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal v tejto súvislosti na svojom facebookovom profile uviedol predbežné opatrenia.

„Dnes som predsedovi vlády a príslušným rezortným kolegom navrhol prijať okamžité opatrenia pre cestujúcich, ktorí prichádzajú na Slovensko z tretích krajín. Urobil som tak v súvislosti s novým variantom koronavírusu, ktorý sa objavil v niektorých štátoch Afriky. Pán premiér ma v tejto myšlienke podporil a zároveň informoval, že o tejto téme už komunikoval aj s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyen,“ píše minister.

Vláda sa podľa neho zaoberá riešením, že pre občanov, ktorí sa vracajú a budú vracať z krajín Afriky na Slovensko, by zaviedli určitú formu izolácie/karantény. Cieľom je čo najrýchlejšie predísť tomu, aby sa k nám nový variant vírusu dostal.

„V súvislosti s delta variantom MZVEZ SR odporúča občanom vyhnúť sa cestám do zahraničia vo všeobecnosti. Toto odporúčanie možno iba opätovne pripomenúť a zdôrazniť tak v súvislosti s novou mutáciou, ako aj v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciu na Slovensku a aktuálne platným lockdownom (zákazom vychádzania). Toto odporúčanie je tiež v súlade s výzvami hlavného hygienika a zástupcov rezortu zdravotníctva na obmedzenie pohybu občanov na nevyhnutné minimum, v rámci krajiny aj za hranicami,“ uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí SR. 


Česko reguje takmer okamžite

Do Českej republiky nebudú môcť od soboty (27.11.) vstúpiť občania tretích krajín, ktorí boli v posledných 14 dňoch viac ako 12 hodín v Juhoafrickej republike (JAR), Namíbii, Lesothe, vo Svazijsku, v Zimbabwe, Mozambiku alebo Zambii. Na Twitteri to v piatok oznámil dosluhujúci minister zahraničných vecí ČR Jakub Kulhánek.

Zákaz príletov do Česka sa vzťahuje len na spomínaných osem krajín z oblasti Južnej Afriky. Občania ČR a EÚ a osoby s dlhodobým pobytom v Českej republike sa budú môcť vrátiť za dodržania prísnych epidemiologických opatrení.

Tento režim bude platiť zatiaľ do 12. decembra. Ministerstvo zahraničných vecí zároveň odporučilo občanom ČR, aby do uvedených krajín necestovali.

Česko tak nasledovalo príklad Talianska, Nemecka či Británie, ktoré týmto spôsobom reagovali na správy o novom variante koronavírusu s veľkým počtom mutácií, ktorý detegovali v JAR. Nový variant je zatiaľ známy len pod označením B.1.1529.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch uviedol, že nový variant vyzerá podľa prvých analýz ako „veľmi nebezpečný", čo sa týka rýchlosti šírenia. Avizoval, že jeho ministerstvo ešte dnes predstaví konkrétne preventívne opatrenia.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová avizovala, že EÚ navrhne pozastaviť letecké spojenia medzi JAR a celým euroblokom.

Nový variant koronavírusu

Správy o tom, že vedci študujú nový variant B.1.1.529, sa objavili vo štvrtok, keď bol v JAR zaznamenaný exponenciálny nárast počtu nakazených. Tento nový variant koronavírusu bol medzičasom zistený aj v Botswane, Hongkongu či Izraeli.

Viac si prečítajte v článku: Nový variant koronavírusu desí svet. Tu sú podrobnosti, čo o ňom vedci zatiaľ vedia

Reakcia Veľkej Británie

Británia vo štvrtok (26.11.) oznámila, že dočasne zakáže lety zo šiestich juhoafrických krajín, informovala o tom agentúra AFP.

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid priblížil, že z preventívnych dôvodov a "hlbokých obáv" z nového variantu vírusu pozastavia od piatka 13.00 h všetky letecké spojenia z JAR, Namíbie, Lesotha, Eswatini (bývalého Svazijska), Zimbabwe a Botswany.

„Od všetkých ľudí, ktorí pricestujú z týchto krajín budeme od nedele 04.00 h vyžadovať karanténu v hoteloch,“ povedal Javid. Dodal, že tí, čo do Spojeného kráľovstva prídu pred uvedeným termínom, by sa mali izolovať doma a takisto podstúpiť PCR test na druhý a ôsmy deň po príchode. „A ak niekto prišiel z nejakej z týchto krajín za posledných desať dní, požiadame ho, aby išiel na PCR test,“ uviedol.

„Údaje, ktoré zatiaľ máme o tomto variante, ukazujú, že môže byť nákazlivejší ako variant delta a vakcíny, ktoré v súčasnosti máme, môžu byť voči nemu menej účinné,“ varoval Javid. V Británii výskyt tohto variantu podľa neho zatiaľ nezaznamenali.

Nemecko a Taliansko

Taliansko a Nemecko oznámili obmedzenia pre cestujúcich z Juhoafrickej republiky (JAR) a okolitých štátov

Talianske úrady zakázali vstup do krajiny ľuďom, ktorý za posledné dva týždne navštívili Juhoafrickú republiku (JAR), Lesotho, Botswanu, Zimbabwe, Mozambik, Namíbiu alebo Eswatini (bývalé Svazijsko). Nemecko avizovalo rovnaké pravidlá, vzťahovať sa budú podľa ministra zdravotníctva Jensa Spahna na Juhoafrickú republiku a „pravdepodobne aj susediace krajiny".


LONDÝN/jh, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti