Nový variant koronavírusu desí svet. Európa už hlási prvý prípad

Vedci ho chcú pomenovať „Nu“.

„Nie je nič horšie, ako nový variant koronavírusu, ktorý sa objavil v Juhoafrickej republike,“ tvrdí nemecký odborník v oblasti zdravotníctva Karl Lauterbach. Viacerí vedci z celého sveta majú obavy. Aktuálne najrozšírenejší variant Delta spôsobil v mnohých krajinách najhoršiu epidemiologickú situáciu od vypuknutia pandémie, a teraz je tu riziko ešte horšej „pliagy“

Belgicko oznámilo, že zachytili prvý prípad nového koronavírusu zatiaľ označovaného ako B.1.1.529 pôvodom z Juhoafrickej republiky. Ide o prvý prípad tohto variantu v Európe.

„Máme prvý potvrdený prípad tohto variantu," uviedol belgický minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke.


Infikovaná osoba nebola zaočkovaná a predtým nemala COVID-19. Minister zdôraznil, že zatiaľ netreba robiť paniku, a dodal, že belgická skupina pre hodnotenie rizika COVID-19 analyzuje situáciu.

Správu potvrdil aj belgický virológ Marc Van Ranst na svojom profile na sociálnej sieti Twitter. Vírus zachytili pri občanovi, ktorý sa vrátil z Egypta. Pozitívny PCR test mu vyšiel 22. novembra, píše BBC.

Vedci plánovali variant s označením B.1.1.529 pomenovať „Ní“. „Je to neuveriteľne silne zmutovaný vírus,“ uvádza profesor Tulio de Oliveira, riaditeľ epidemiologického centra v JAR. Pre BBC uviedol, že nový variant vznikol nezvyčajnou konšteláciou mutácií a je veľmi odlišný od iných variantov, ktoré doteraz kolovali po svete. „Tento variant nás prekvapil. Urobil veľký skok v evolúcii,“ dodal Oliveira. Variant však nakoniec dostal meno omikron.

Ten má až 32 mutácií, čo je podľa virológov vážny problém. Tieto genetické zmeny totiž ovplyvňujú základné charakteristiky tohto vírusu. Kvôli veľkému riziku, ktoré predstavuje, sa v piatok (26.11.) zídu predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie, aby kvalifikovali nový variant a rozhodli, či ho zaradia medzi tie, ktoré „vyvolávajú obavy“.

Obavy už majú ale viaceré krajiny sveta. Veľká Británia, Izrael, Singapur či Japonsko už pristúpili k razantnému obmedzeniu vstupu ľudí z JAR, Mozambiku, Namíbie, Lesotha, Botswany, Eswatini( bývalé Svazijsko) či Zimbabwe. 

Prvé pozitívne vzorky s týmto variantom koronavírusu potvrdili už aj v Izraeli a Hongkongu.

Slovenský epidemiológ pôsobiaci v Českej republike Rastislav Maďar zverejnil na Twitteri aj graf, s akou rýchlosťou nastúpil nový variant v JAR v porovnaní s inými mutáciami koronavírusu.

EÚ obmedzuje lety z Afriky

Taliansko a Nemecko už oznámili obmedzenia pre cestujúcich z Juhoafrickej republiky (JAR) a okolitých štátov. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová medzitým avizovala, že EÚ navrhne pozastaviť letecké spojenia medzi JAR a celým euroblokom, uvádza agentúra AP.

Európska komisia „v blízkej spolupráci s členskými štátmi navrhne, aby bola zatiahnutá ručná brzda," v dôsledku objavenia sa nového variantu, priblížila Leyenová na Twitteri.

Talianske úrady zakázali vstup do krajiny ľuďom, ktorý za posledné dva týždne navštívili Juhoafrickú republiku (JAR), Lesotho, Botswanu, Zimbabwe, Mozambik, Namíbiu alebo Eswatini (bývalé Svazijsko). Nemecko avizovalo rovnaké pravidlá, vzťahovať sa budú podľa ministra zdravotníctva Jensa Spahna na Juhoafrickú republiku a "pravdepodobne aj susediace krajiny". V Británii budú podobné opatrenia platiť od piatka 13.00 h SEČ, povedal vo štvrtok britský minister zdravotníctva Sajid Javid.

Vakcína nebude dostatočná

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid úviedol, že v prípade nového variantu koronavírusu budú vakcíny menej účinné až o 40 percent, píše Daily Mail. Práve vysoký počet mutácií môže znamenať, že vírus ľahšie prekoná imunitu a bude nákazlivejší. V porovnaní s variantom delta má totiž omikron až dvakrát toľko mutácíi.

Britskí experti tvrdia, že bude trvať dva až osem týždňov, kým budú schopní preštudovať varint dostatočne na to, aby zistili, ako je infekčný alebo akú má odolnosť voči dostupným vakcínam.

Variant B.1.1.529 zvýšil počty nových nakazených v JAR až 10-násobne. Odhaduje sa, že až 90 percent prípadov v krajine tvorí tento variant.

Nový variant zrazil ceny ropy

Ceny ropy klesli v piatok približne o 5 %, pričom cena ropy Brent klesla pod 79 USD a cena americkej WTI pod 74 USD za barel (159 litrov). Vývoj na trhu výrazne ovplyvnili informácie o novom, rýchlo mutujúcom variante koronavírusu. Ten detegovali v Juhoafrickej republike, na čo viaceré krajiny reagovali zákazom letov z tejto krajiny aj okolitých štátov.

Najnovšie nepriaznivé správy sa ešte pridali k informáciám o rozhodnutí USA v koordinácii s ďalšími veľkými dovozcami uvoľniť časť ropy zo strategických rezerv. Teraz sa čaká na reakciu Číny, ktorá je najväčším dovozcom ropy na svete. Ak sa plány USA naplnia, podľa expertov z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) by to znamenalo výrazné navýšenie objemu komodity na trhu.

BRATISLAVA/jh, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti