Očkovanie menších detí by sa na Slovensku malo spustiť koncom roka

Ilustračné foto.
Zdroj: TASR/AP

Slovensko už v predstihu avizovalo záujem o vakcíny pre túto skupinu.

Očkovanie proti koronavírusu bude na Slovensku onedlho dostupné aj pre deti vo veku od päť do 11 rokov. Jeho spustenie je otázkou niekoľkých týždňov. Mladšie deti, ktorých rodičia o vakcínu vyjadria záujem, by ju mohli dostať už koncom tohto roka.

Ministerstvo zdravotníctva to potvrdilo po tom, ako Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok (25. 11.) oficiálne schválila vakcínu konzorcia Pfizer/BioNTech pre túto skupinu.

Slovensko už v predstihu avizovalo záujem v prípade schválenia očkovania pre všetky deti, nielen pre pacientov s vážnym ochorením. „Z dôvodu predvídavých krokov ministerstva zdravotníctva tak Slovensko bude mať vakcíny pre deti k dispozícii už ku koncu tohto roka. V najbližších týždňoch budeme nastavovať logistiku a následne budeme včas o detailoch informovať,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Covid sa detí netýka? Nie je to pravda

Pomerne rýchle spustenie očkovania očakáva aj hlavná odborníčka ministerstva pre pediatriu a členka Konzília odborníkov Elena Prokopová. „Očkovanie bude na základe dobrovoľnosti a keď nebude u dieťaťa kontraindikácia, dieťa sa zaočkuje,“ spresnila.

Rétorika, že najmenších sa covid netýka, podľa odborníčky vôbec neplatí. Aktuálne je hospitalizovaných päť percent pozitívnych detí a mnoho pacientov v tomto veku má dlhodobé následky. „Je to veľmi nepredvídateľná choroba. Nedá sa predpovedať, ktoré dieťa covid zvládne dobre a ktoré nie,“ uviedla Prokopová.

Otázku očkovania detí považuje za citlivú minister školstva Branislav Gröhling. „Tak, ako vyzývame na očkovanie dospelú populáciu, budeme veľmi opatrne iba poukazovať na to, že tu je táto možnosť. Mám kamarátov, ktorí majú mladšie deti a tvrdia, že ich chcú očkovať. Za seba budem hovoriť, aby rodičia zvážili túto možnosť a rozhodli sa zodpovedne,“ vyjadril sa s tým, že dospelej populácii vakcínu určite odporúča.


Niektoré deti sa očkujú už teraz

Ako pripomína rezort, na Slovensku je možné očkovať deti od päť do 11 rokov už teraz. Vyhradené je iba pre pacientov s presne určenými diagnózami.

„Cieľom je ich ochrana pred vážnym priebehom ochorenia COVID-19 z dôvodu ich primárneho ochorenia. Zaočkovať sa môže aj ich súrodenec, a to z dôvodu prípadnej nákazy a následného ohrozenia svojho chorého súrodenca,“ dodáva Eliášová.

Takýchto detí bolo podľa dát rezortu doteraz zaočkovaných 267 a očkujú sa v troch špecializovaných centrách v Bratislave, Martine a  Košiciach.

Viac vo večerných Televíznych novinách.

BRATISLAVA/rk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti