Omikron sa objavuje najmä u mladých ľudí. Prečítajte si, aké má príznaky a priebeh

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: AP Photo/Denis Farrell

Čo je však podstatné, nákaza sa zatiaľ neobjavila u zaočkovaných pacientov.

Nový variant koronavírusu, ktorý sa objavil v južnej časti Afriky, postihuje najmä mladých a ľudí a má odlišné príznaky ako alfa, alebo delta variant. Jeho základným príznakom je veľká únava.

„Omikron bol klinicky objavený len minulý týždeň. Spôsobuje mierne ochorenie s príznakmi ako sú bolesť svalov a únava, počas jedného alebo dvoch dní sa necítite dobre. Zatiaľ sa ukazuje, že infikovaní nestrácajú chuť ani čuch. Môžu mať slabý kašeľ. Žiadne výrazné príznaky nie sú. Niektorí infikovaní sa momentálne liečia doma, hospitalizovaných je niekoľko pacientov, prevažne ide o mladých ľudí do 40 rokov,“ povedala šéfka lekárskej asociácie v Johannesburgu Angelique Coetzeeová.

Tá aj spočiatku tvrdila, že nákaza sa zatiaľ v JAR neobjavila u zaočkovaných pacientov. V neskoršom rozhovore však uviedla, že asi polovica z dvadsiatky prevažne mladých pacientov, u ktorých nový variant potvrdili, bola zaočkovaná.

Počet pozitívne testovaných v Juhoafrickej republike sa zdvojnásobil v priebehu jedného týždňa. Kým v piatok hygienici potvrdili asi 2800 infikovaných, týždeň predtým to bolo len 1400.

JOHANNESBURG/TVNOVINY/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti