Prečo je tretia vlna horšia napriek čiastočnej zaočkovanosti? Odborníci majú viacero vysvetlení

Delta variant prekonáva rekordy.

Tretia vlna prekonáva očakávania. Napriek tomu, že státisíce ľudí už covid prekonali a máme akú-takú zaočkovanosť, delta prekonáva rekordy. Odborníci na to majú viacero vysvetlení. Zaočkovanosťou sa napríklad ani zďaleka neblížime ku kolektívnej imunite. A to nie je jediný dôvod, prečo sme to opäť dotiahli k lockdownu.

6 tisíc versus 10 tisíc. Tretia vlna covidu už dávno prekonala druhú. Jej vrchol v počte nakazených za jediný deň bol 30. decembra – testy vtedy odhalili 6315 nakazených ľudí. O 11 mesiacov tu máme tretiu vlnu a o 4000 pozitívne testovaných viac. Na Slovensku sa pritom očkuje a jednu silnú vlnu máme za sebou.

„Tých dôvodov je viac. Hlavným je že aktuálne na Slovensku dominuje delta variant, ktorý je násobne infekčnejší ako alfa variant z druhej vlny,“ hovorí infektologička Alena Koščálová.

Dôležitý je však iný údaj – koľko pacientov máme v nemocniciach.Dnes je na lôžku 3213 pacientov. Vrchol druhej vlny bol vyše 3800. Napriek tomu už ale hovoríme o humanitárnej katastrofe. Medzičasom totiž ubudlo zdravotníkov a mnohí sú už na pokraji síl. Ministerstvo zdravotníctva hľadá posledné rezervy.

Ďalším z dôvodov mimoriadne silnej vlny je už niečo ako pandemická únava a opatrenia. Celoštátny lockdown vstúpil do platnosti len vo štvrtok a ochota dodržiavať opatrenia je úplne iná ako na začiatku pandémie.

Vyhodnotiť aktuálny lockdown a povedať čo ďalej by mala vláda o týždeň. Už teraz sa ale čoraz častejšie hovorí o tom, že obmedzenia potrvajú dlhšie ako avizované dva týždne.

Ďalšie podrobnosti v reportáži Zuzany Javorovej


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tretia vlna

Dôležité udalosti