WHO označila variant omikron za „veľmi vysoké riziko“. Ďalšie krajiny EÚ potvrdili jeho výskyt

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Postupne sa dostal už do minimálne 17 krajín sveta.

Nový variant koronavírusu, ktorý poznáme pod názvom omikron a prvýkrát sa vyskytol v Juhoafrickej republike, sa postupne rozširuje do celého sveta. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že predstavuje „veľmi vysoké riziko“.

V niektorých oblastiach môže mať nárast počtu prípadov „vážne následky“, dodala WHO v technickej správe zaslanej 194 členským štátom, uvádza agentúra Reuters.

WHO vyzýva štáty, aby urýchlili očkovanie vysoko prioritných skupín a hlásili výskyt prípadov nákazy variantom omikron, prípadne ich klastre, a aj ich podiel medzi sekvenovanými vzorkami. Štáty by mali zaviesť plány, ktoré zmiernia dosahy tohto nárastu a zachovajú fungovanie zdravotníckych služieb.

„Omikron má bezprecedentný počet mutácií v hrotovom proteíne, z ktorých niektoré sú znepokojujúce vzhľadom na potenciálny vplyv na trajektóriu pandémie,“ uviedla WHO.

Omicron predstavuje hrozbu a vedci ho podrobne skúmajú. Aktuálne sa snažia zistiť potenciál omikronu obísť imunitu vyvolanú očkovaním. Tieto údaje WHO očakáva v nadchádzajúcich týždňoch.

Prvé prípady nákazy omikronom hlásia aj viaceré európske krajiny (Belgicko, Veľká Británia, Holandsko, Nemecko, Česká republika, Francúzsko, Dánsko, Rakúsko, Taliansko).

Za posledných 24 hodín sa pridalo aj Škótsko, ktoré potvrdilo šesť prípadov nákazy variantom omikron. Experti sa teraz snažia určiť, kde sa pozitívne testovaní nakazili.

Imunológ naznačil, ako sa mohol vyvinúť variant omikron

Švajčiarsko má podozrenie na variant omikron

Švajčiarsko má podozrenie na prvý prípad koronavírusového variantu omikron. V nedeľu večer to oznámila švajčiarska vláda, ktorá sa zároveň rozhodla pristúpiť k sprísneniu podmienok na vstup do krajiny, aby sa zabránilo šíreniu tohto variantu.

Prvé podozrenie na nákazu variantom omikron majú vo Švajčiarsku u osoby, ktorá minulý týždeň priletela z Juhoafrickej republiky. Ďalšie testovanie by malo v nasledujúcich dňoch vyjasniť situáciu okolo tohto podozrenia.

Portugalsko hlási 13 prípadov nákazy

Portugalsko v pondelok potvrdilo 13 prípadov nového koronavírusového variantu omikron. Všetci pozitívne testovaní sú hráčmi alebo zamestnancami lisabonského futbalového tímu Belenenses. Podľa agentúry Reuters to uviedol tamojší úrad verejného zdravotníctva (DGS).

Podľa portugalského Národného inštitútu zdravia (INSA) sa jedna z pozitívne testovaných osôb nedávno vrátila z Juhoafrickej republiky.

ŽENEVA/TVNOVINY.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti