Na Orave zatvárajú všetky školy. Výnimku tvorí len prvý stupeň

Ilustračný záber.
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Dôvodom je vysoký počet detí a mládeže pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

Stredné školy aj druhý stupeň základných škôl (ZŠ) na Orave budú od utorka 30. novembra zatvorené. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Dolnom Kubíne v pondelok vydal vyhlášku, ktorá zakazuje prezenčnú výučbu vo všetkých troch okresoch na Orave. Cieľom je zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Zákaz sa týka druhého stupňa ZŠ, základných umeleckých škôl, gymnázií aj stredných odborných škôl. Rovnako platí aj pre prevádzkarne mimoškolského vzdelávania detí a mládeže. Vyhláška je platná aj pre tie zariadenia, v ktorých sa poskytuje služba výchovy a starostlivosti o deti a mládež. Výnimku majú zariadenia sociálnych služieb alebo sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Vyhláška sa týka okresov Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín a nadobúda účinnosť 30. novembra 2021.

K zatváraniu škôl pristúpili aj Vranove nad Topľou

Obmedziť prezenčnú výučbu žiakov druhého stupňa základných škôl, gymnázií a stredných škôl na území okresu Vranov nad Topľou nariadil od pondelka aj tamojší regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Dôvodom je vysoký počet detí a mládeže pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 a ich sociálne kontakty. Uviedla to regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová.

„Od začiatku novembra do 28. novembra evidujeme 3468 ochorení, z nich je 951 vo veku od piatich do 19 rokov, čo sú žiaci a študenti. Vo vekovej kategórii rodičov (35 - 54 rokov) je pozitívnych 1146 osôb,“ priblížila s tým, že RÚVZ preto obmedzenie kontaktov vníma ako jedinú možnú cestu, ako zmierniť šírenie pandémie.

Rosiarová zároveň poukázala na účinnosť očkovania v boji proti pandémii. „V okrese od začiatku novembra neevidujeme ani jeden prípad ochorenia COVID-19 v domovoch sociálnych služieb pre seniorov,“ uviedla.

Pridal sa aj Lučenec

Od utorka (30. 11.) zatvoria aj všetky stredné odborné školy, gymnáziá i druhý stupeň základných škôl (ZŠ) v okrese Lučenec. Potvrdila to regionálna hygienička Nadežda Andóová.
"Najvyššiu vekovo špecifickú chorobnosť na COVID-19 aktuálne zaznamenávame vo vekových skupinách od 10 do 14 a od 15 do 19 rokov. V okrese máme tiež veľmi nízku zaočkovanosť, nízku zaočkovanosť evidujeme aj vo vekovej kategórii nad 50 rokov," uviedla Andóová.

Ako dodala, alarmujúca je aj situácia v lučeneckej nemocnici, kde počet pacientov hospitalizovaných s novým koronavírusom prevyšuje kapacity tretej fázy reprofilizácie lôžok.

Zatvorenie stredných škôl a druhého stupňa ZŠ má podľa regionálnej hygieničky prispieť k obmedzeniu mobility obyvateľov. Prezenčná výučba bude prerušená len na nevyhnutne dlhý čas, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Lučenci bude situáciu priebežne vyhodnocovať. Na prvom stupni ZŠ a v materských školách vzdelávanie naďalej pokračuje prezenčnou formou.

"Situáciu sledujeme. Budeme postupovať individuálne a v prípade potreby nariaďovať karanténu len jednotlivým triedam," dodala Andóová.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

DOLNÝ KUBÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.