Ruší sa pandemická PN. Nezaváži ani očkovanie

Teraz budú takmer celú dobu karantény platiť zamestnávatelia.

Ak ochoriete na COVID-19 alebo budete musieť ostať v karanténe, pandemickú PN-ku už nedostanete. Po novom budete poberať rovnaké nemocenské ako pri akejkoľvek inej chorobe. Nezaváži ani to, či ste očkovaní alebo nie.

Ak ste mali doteraz pozitívny test alebo ste sa možno stretli s infikovaným, ostali ste v karanténe a mali ste nárok na pandemickú PN. Od decembra sa však pandemické nemocenské ruší. Pritom v čase zúriacej pandémie to pomohlo viacerým.

Kto na COVID ochorie, od decembra namiesto doterajších 55 percent z hrubej mzdy dostane prvé tri dni už len 25-percentnú náhradu. Pre zamestnancov to bude znamenať menej v peňaženke.

Zdroj: Shutterstock.com/ArtmannWitte

Nespokojní nie sú len zamestnanci, ale aj zamestnávatelia. Tým vláda doterajšie pandemické PN-ky hodila na plecia. Počas celej doby v karanténe vyplácala nemocenské zamestnancovi doteraz Sociálna poisťovňa, po novom prvých 10 dní, teda takmer celú dobu karantény, bude financovať zamestnancovi zamestnávateľ.

„Zdroje mnohých spoločností sú s covidovou krízou vyčerpané, zamestnávateľom vzrastú náklady, čo považujeme v súčasnej núdzovej situácii za ďalšiu príťaž,“ konštatovala hovorkyňa asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Filová.

Koaliční partneri argumentovali, že covidovú dávku zrušili aj preto, že sa zneužíva. Ľudia vraj tvrdili, že sa nakazili, aby mohli ostať doma a čerpať ju. Minister práce Milan Krajniak tvrdil opak, no nepochodil.

„Keďže podľa našich údajov k zneužívaniu pandemickej PN nedochádza, zrušenie pandemickej PN nebolo potrebné. Pandemickú PN sme zaviedli pre to, aby ľudia s pozitívnym testom na COVID-19 alebo ľudia, ktorí boli v kontakte s pozitívnou osobou, dodržiavali karanténu,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu práce Michaela Slivková.

To potvrdzuje aj Sociálna poisťovňa. V októbri vyplatili viac ako 127-tisíc nemocenských dávok, z toho iba 14-tisíc bolo pandemických.

Tému spracovala Andrea Mačošková.


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pn

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.