Ďalšia krajina Európy zavádza povinné očkovanie. Kto odmietne, dostane pokutu každý mesiac

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Platí to pre osoby staršie ako 60 rokov.

Očkovanie proti koronavírusu bude v Grécku pre ľudí nad 60 rokov povinné, oznámil v utorok premiér Kyriakos Mitsotakis. Informovala o tom agentúra AFP.

„Gréci starší ako 60 rokov si musia do 16. januára zarezervovať termín na vakcináciu prvou dávkou. Očkovanie sa tak pre nich stáva povinným," uviedol Mitsotakis vo vyhlásení pred členmi vlády.

Podľa gréckeho premiéra síce ešte musí o tomto kroku hlasovať parlament, očakáva sa však, že poslanci povinné očkovanie pre túto vekovú kategóriu schvália.

Mitsotakis dodal, že vakcínu proti ochoreniu COVID-19 ešte stále odmieta viac ako 500 000 Grékov nad 60 rokov. Zdôraznil, že tí z nich, ktorí aj naďalej budú odmietať očkovanie, budú musieť každý mesiac platiť pokutu 100 eur. „Ide o ochranu, nie trest. Odpoveďou je očkovanie, testovanie a dodržiavanie opatrení, nie lockdown," uzavrel premiér.

Vláda v Aténach zatiaľ odmieta výzvy odborníkov, aby pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami sprísnila protipandemické opatrenia a obmedzila slobodu pohybu – a to aj pre zaočkovaných.

Krajina doteraz eviduje v súvislosti s covidom vyše 18-tisíc úmrtí, pričom úmrtnosť spojená s koronavírusom sa v novembri prudko zvýšila. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je v súčasnosti hospitalizovaných viac ako 650 covidových pacientov.

Rakúsko bolo prvé

Prvou európskou krajinou, kde zaviedli povinné očkovanie, je Rakúsko. Je to zároveň aj prvý štát, ktorý nariadil celej svojej populácii, aby sa dala zaočkovať. Túto povinnosť si občania budú musieť splniť do februára 2022.

Viac sa dozviete v článku: Rakúsko zavedie celoštátny lockdown a povinné očkovanie

KRÉTA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Grécko

Dôležité udalosti