Veľké podniky žiadajú návrat MOMiek tak ako počas druhej vlny pandémie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Zamestnancov by tam testovali mimo pracovného času.

Veľké podniky kritizujú, že im štát hodil testovanie na plecia. Žiadajú návrat mobilných odberových miest tak ako počas druhej vlny pandémie. Zamestnanci by sa tam testovali mimo svojho pracovného času. Vo firme by stačilo ukázať potvrdenie.

Režim OTP na pracovisku platí od pondelka (29. 11.). V ten deň sa ukázalo, že viaceré podniky sa poriadne potrápili. Primárne riešili nedostatok testov, najmä veľké podniky mali problém narýchlo nakúpiť také veľké množstvo testov, ktoré pre svojich zamestnancov potrebovali.

„Železnice Slovenskej republiky už piatok (26. 11.) vydali odporúčanie, podľa ktorého sa zamestnanci testovali samotestami alebo v MOM. Na základe čestného vyhlásenia preplatíme všetky náklady,“ povedala nám hovorkyňa železníc Ria Feik Achbergerová.

Aj v utorok (30. 11.) sa pripravovali na budúci týždeň, zorganizovať potrebujú testy pre približne päťtisíc zamestnancov po celom Slovensku. Ide napríklad aj o výpravcov na perónoch, ktorí pracujú v teréne, či kontrolórov koľají. Nie všetci sedia teda v jednej budove, a preto je pre štátnu firmu domáce testovanie oveľa výhodnejšie.

Iné firmy zasa majú neraz na zmene šesťtisíc zamestnancov, ak potrebujú polovicu z nich otestovať v jednom čase na jednom mieste, je to organizačne náročné. Zároveň hovoria, že aj bez efektu.

„Zamestnávateľ nemá právo nahlasovať výsledky testovania do NCZI. Ak odhalíme pozitívneho, ide domov a opätovne sa musí prihlásiť na štátny RT-PCR test a až ten mu zarátajú ako pozitívny,“ povedal Andrej Lasz z Asociácie priemyselných zväzov.

Zdroj: TV Markíza

Čoraz viac sa skloňuje aj to, či má sedemdňový antigénový test v rukách zamestnanca vôbec zmysel. Priemyselné podniky by boli aj za častejšie testovanie, ale žiadajú opätovný návrat k mobilným odberným miestam, ktoré fungovali aj počas druhej vlny.

„MOMky, ktoré sú určené na výkon testovania, majú vzťahy s NCZI a nastavený systém biologického odpadu aj systém registrácie ľudí, tak by sa venovali naplno testovaniu. A štát nech povie, či si majú robiť test raz alebo trikrát týždenne,“ doplnil Lasz.

Vyriešil by sa tak vraj nedostatok testov a kompenzácie by smerovali priamo do MOM-iek. „Práve preto, aby bol dostatok testov a nebola naplno vyťažená kapacita MOM-iek, stanovila sa možnosť využitia samotestovacích antigénových testov,“ dodala Katarína Matejková z ministerstva hospodárstva.

Zatiaľ teda vláda o zmene neuvažuje. A s rovnakými problémami sa budú musia firmy aj zamestnanci popasovať aj od budúceho týždňa.

Reportáž pripravila Andrea Mačošková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti