Nový variant omikron hlásia ďalšie štáty sveta

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Prezident JAR kritizuje štáty za prijatie cestovných obmedzení.

Nigéria v stredu oficiálne potvrdila prvé prípady nákazy variantom omikron. Ide o dvoch cestujúcich, ktorí pricestovali minulý týždeň z Južnej Afriky (JAR). Informovalo o tom Nigérijské centrum pre kontrolu chorôb (NCDC). Správu priniesla agentúra Reuters.

„Vzhľadom na vysoko pravdepodobnú možnosť rýchleho šírenia variantu omikron je nevyhnutné zaviesť opatrenia s cieľom zamedziť ďalšiemu prenosu," uviedlo NCDC vo vyhlásení.

WHO vydalo kvôli šíreniu omikronu usmernenie ohľadom cestovania

Oznámenie o prvých potvrdených prípadoch prišlo v deň, keď sa nigérijský prezident Muhammadu Buhari stretne so svojím juhoafrickým partnerom. Prezident JAR Cyril Ramaphosa verejne kritizoval štáty za prijatie cestovných obmedzení. Podľa neho to poškodzuje dotknuté juhoafrické krajiny.

Prvé prípady variantu omikron zaznamenala aj Južná Kórea

Južná Kórea v stredu oznámila, že na svojom území zaznamenala prvých päť prípadov nového koronavírusového variantu omikron, píše agentúra AP.

Kórejský úrad pre kontrolu a prevenciu chorôb (KDCA) informoval, že nákaza sa potvrdila u páru, ktorý sa 24. novembra vrátil z afrického štátu Nigéria a u priateľa, ktorý dvojicu viezol domov z letiska. Infikované novým variantom boli aj dve ženy, ktoré tiež cestovali do Nigérie a do Južnej Kórey sa vrátili 23. novembra.

Írsko potvrdilo prvý prípad

Írsko zaznamenalo prvý prípad nákazy novým koronavírusovým variantom omikron. Ide o osobu, ktorá sa vrátila „z jednej zo siedmich juhoafrických krajín". V stredu to oznámil Národný tím pre mimoriadny stav verejného zdravia (NPHET). Informoval o tom denník The Irish Times.

„Jedna z ôsmich doteraz sekvenovaných vzoriek bola identifikovaná ako omikron. Prípad (nákazy) súvisí s cestou do jednej z dotknutých krajín," uviedol NPHET v tlačovej správe.

„Ak ste od 1. novembra cestovali z Botswany, Eswatini, Lesotha, Mozambiku, Namíbie, Juhoafrickej republiky alebo Zimbabwe do Írska, mali by ste sa izolovať a objednať sa na PCR test bez ohľadu na to, či máte symptómy," vyzval občanov írsky hlavný hygienik Tony Holohan.

Nórsko potvrdilo prvé dva prípady variantu omikron

Nórsko v stredu potvrdilo dva prípady nákazy novým variantom koronavírusu. Ide o dve infikované osoby, ktoré sa vrátili z Juhoafrickej republiky (JAR). Informoval o tom starosta ostrovnej samosprávnej oblasti Öygarden s tým, že obe osoby sa momentálne zotavujú z infekcie. Správu priniesla agentúra Reuters.

Brazília zaznamenala prvé dva prípady

V Brazílii zaznamenali v utorok prvé dva prípady nákazy koronavírusovým variantom omikron. Ide pritom o vôbec prvé potvrdené prípady nákazy týmto novým variantom na území Latinskej Ameriky, informovala agentúra Reuters.

Brazílsky regulačný úrad pre lieky (Anvisa) uviedol, že variant omikron potvrdili u manželského páru - ide o muža vo veku 41 rokov a 37-ročnú ženu.

Muž koncom novembra priletel do brazílskeho mesta Sao Paolo z Juhoafrickej republiky, pričom jeho žena s ním necestovala. Muž priletel do Brazílie 23. novembra s negatívnym výsledkom testu na koronavírus. O niekoľko dní neskôr sa však pár nechal otestovať pred ďalšou cestou do zahraničia a 25. novembra im obom vyšiel pozitívny výsledok testu. Ich testy boli následne poslané na ďalšiu analýzu, ktorá určila, že manželia sú nakazení variantom omikron.

Muž pricestoval do Brazílie ešte predtým ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala varovanie v súvislosti s koronavírusovým variantom omikron a predtým, ako Brazília v piatok 26. novembra zakázala lety z Juhoafrickej republiky a ďalších piatich krajín ležiacich na juhu Afriky.

Prvý prípad zaznamenala aj Saudská Arábia

Saudská Arábia v stredu oznámila, že zaznamenala prvý prípad nového koronavírusového variantu omikron na svojom území. Štátna tlačová agentúra SPA uviedla, že nákaza sa potvrdila u občana, ktorý sa vrátil z krajiny severnej Afriky. V správe sa uvádza, že infikovaná osoba a jej blízke kontakty sú v karanténe.

Ide o prvý známy prípad nákazy novým variantom omikron v oblasti Perzského zálivu. Saudská Arábia už v nedeľu pozastavila lety z juhoafrických krajín v snahe zamedziť šíreniu tohto doteraz nepreskúmaného variantu vírusu SARSCoV2.

Japonsko potvrdilo druhý prípad nákazy

V Japonsku potvrdili druhý prípad nákazy novým variantom vírusu. V stredu o tom informovala miestna televízia Fuji News Network.

„Viacerí vládni predstavitelia nám potvrdili, že osoba infikovaná variantom omikron pricestovala do Japonska 29. novembra z Peru," uviedla televízia.

Nakazená osoba nebola v blízkom kontaktne s mužom, ktorý pricestoval z Namíbie a u ktorého nákazu novým variantom koronavírusu potvrdili v utorok.

BRAZÍLIA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Brazília

Dôležité udalosti