Krčméry: Lieky koronavírus neporazia, bez očkovania by sme teraz mali v Európe tri pandémie naraz

Vladimír Krčméry.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Lieky sú určené predovšetkým pre tých, ktorí skončia v nemocnici s ťažkým priebehom COVID-u.

Zatiaľ, čo väčšina odborníkov označuje očkovanie za hlavnú zbraň, s ktorou skoncujeme s pandémiou, mnohí ľudia vkladajú nádeje do liekov, ktoré považujú za ďalší silný nástroj v boji proti koronavírusu.

Liekov proti COVID-u v rôznom štádiu vývoja sú desiatky, samozrejme, nie všetky sa používajú v každej krajine, vrátane Slovenska. Od používania niektorých liekov, ktoré nepreukázali sľubné výsledky, sa už upúšťa. Na druhej strane, ďalšie liečivá stále prichádzajú a s najväčšou pravdepodobnosťou aj prichádzať budú.

Európska agentúra pre lieky (EMA) doteraz schválila tri lieky, ktoré pomáhajú pri liečbe ochorenia COVID-19 a ďalšie sú už na ceste. Podľa uznávaného profesora a odborníka na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho by sme sa do Vianoc mohli dočkať ďalších troch liekov na COVID.

„Sú to dva lieky perorálne a jedna zmes protilátok. Na Slovensku sa od septembra vo väčšine infektologických ambulanciách aj v covidových ambulanciách väčších nemocníc podávajú pri liečbe lieky Tocilizumab a Barictinib. Pomocou týchto liekov sa uspešne vyliečilo už takmer tritisíc pacientov,“ hovorí profesor Krčméry.

Nové lieky by podľa neho mohli zohrať významnú rolu v boji s následkami pandémie. Hlavnou prevenciou pred tvrdými vplyvmi však podľa neho má byť naďalej očkovanie.

„Lieky nedokážu zvrátiť priebeh pandémie, ale môžu znížiť nápor na JIS, ARO a ventilácie. Na zatlačenie pandémie máme vakcíny plus dodržiavanie sociálneho dištancu a zásady ROR (Rúška – Odstup – Ruky, pozn. red.). Univerzálnou prevenciou proti COVID-u je očkovanie. Pod jeho vplyvom úplne vymizli kiahne a polio vírus. Ďalších 10 chorôb prešlo do sporadickej formy. Za posledných päť rokov sa vďaka vakcínam, hygiene, karanténe a zastaveniu leteckej dopravy podarilo v Západnej Afrike takmer eliminovať Ebolu aj žltú zimnicu. Inak by sme dnes mali v Európe nie jednu, ale hneď tri paralelné epidémie,“ vysvetlil Krčméry.

Lieky sú určené predovšetkým pre tých, ktorí skončia v nemocnici s ťažkým priebehom COVID-u. Tieto lieky majú byť podľa Krčméryho na predpis. Ivermektín a podobné liečivá označil Krčméry za „veľmi dobré imunostimulátory, ale nie proticovidové lieky“.

„Všetky antiinfektíva majú byť iba na predpis. V opačnom prípade hrozí toxicita a rezistencia,“ varuje Krčméry.

Zdroj: shutterstock/faboi

Lieky sú rozdelené do troch kategórií

Cieľom stratégie EÚ pre terapeutiká je vytvoriť široké portfólio liekov proti ochoreniu COVID-19 a do konca roka mať k dispozícii tri až päť nových liekov. Zahŕňa celý životný cyklus liekov od výskumu a vývoja cez výber sľubných kandidátov, rýchle povolenie zo strany regulačných orgánov, výrobu a nasadenie až po konečné použitie.

Prvý zoznam piatich sľubných liekov bol uverejnený v júni 2021. V októbri 2021 Komisia vykonala kľúčové opatrenie, ktorým bolo vytvorenie portfólia 10 potenciálnych liekov proti ochoreniu COVID-19. Tento zoznam vychádza z nezávislých vedeckých odporúčaní a zameriava sa na potenciálne lieky proti ochoreniu COVID-19, ktoré budú pravdepodobne schválené, a tak by mohli byť čoskoro dostupné na európskom trhu.

Lieky sú rozdelené do troch kategórií podľa spôsobu liečby:

Antivírusové monoklonálne protilátky, ktoré sú najúčinnejšie v počiatočných štádiách infekcie. Monoklonálne protilátky sú proteíny navrhnuté tak, aby sa pripojili k špecifickému cieľu, v tomto prípade na spike proteín SARS-CoV-2, ktorý tento koronavírus používa na vstup do ľudských buniek.

Lieky obsahujúce monoklonálne protilátky pomôžu zabrániť tomu, aby sa ochorenie rozvíjalo ďalej, ale z dlhodobejšieho hľadiska tento problém nevyriešia. To znamená, že opäť postavia pacienta pred podobný problém, keď sa s koronavírusom stretne opäť.

Vďaka týmto protilátkam tak väčšina pacientov, u ktorých hrozí ťažký priebeh, nakoniec zvládne chorobu aj doma.

Medzi najsľubnejšie lieky obsahujúce monoklonálne protilátky patria ronapreve (kombinácia monoklonálnych protilátok casirivimabu a imdevimabu od firiem Regeneron Pharmaceuticals a Roche); xevudy (sotrovimab) od spoločností Vir Biotechnology a GlaxoSmithKline a evusheld (kombinácia monoklonálnych protilátok tixagevimabu a cilgavimabu od spoločnosti AstraZeneca).

Perorálne antivirotiká sú určené na použitie čo najrýchlejšie po infikovaní. Tieto lieky dokážu znížiť schopnosť koronavírusu SARS-CoV-2 množiť sa v tele, čím zamedzujú hospitalizáciám a úmrtiam pacientov s COVID-om.

Medzi najsľubnejšie lieky z kategórie perorálne antivirotiká patria molnupiravir od spoločností Ridgeback Biotherapeutics a MSD; PF-07321332 od spoločnosti Pfizer a AT-527 od spoločností Atea Pharmaceuticals a Roche.

Imunomodulátory sú lieky na liečbu hospitalizovaných pacientov, ktoré sú schopné meniť rozsah imunitnej odpovede, a to buď zmenou antigénnych vlastností alebo ovplyvnením imunitných mechanizmov pacienta.

Medzi najsľubnejšie lieky z kategórie imunomodulátorov patria: actemra (tocilizumab) od spoločnosti Roche Holding; kineret (anakinra) od spoločnosti Swedish Orphan Biovitrum; olumiant (baricitinib) od spoločnosti Eli Lilly a lenzilumab od spoločnosti Humanigen.

„Pri liečbe ochorenia COVID-19 sa najviac používajú monoklonálne protilátky a imunmodulátory. Vhodné sú však len v prípade ľahších foriem choroby pri ambulantnej liečbe. Zatiaľ sú však asi 30-násobne drahšie ako vakcíny a asi osemkrát drahšie ako antivirotiká,“ vysvetlil profesor Krčméry.

EMA doteraz schválila štyri lieky

Úplne prvým a najznámejším liekom proti COVID-u, ktorý Výbor EMA pre lieky na humánne použitie schválil ešte v júni 2020 na núdzové použitie, bolo antivirotikum remdesivir.

Liek vyrobený americkou spoločnosťou Gilead Sciences bol povolený na núdzové použitie v USA, Indii a Singapure a schválený v EÚ, Japonsku a Austrálii na použitie u ľudí s vážnymi príznakmi. Je drahý a podáva sa intravenózne. Jeho prínosy pre pacientov boli spochybnené, pričom veľká štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie hlásila malý vplyv na úmrtnosť alebo potrebu ventilácie.

Od 11. novembra sa môžu používať ďalšie dva lieky: Ronapreve a Regkirona. Sú to prvé lieky obsahujúce monoklonálne protilátky, ktoré získali od výboru kladné stanovisko pre liečbu covidu-19.

Výbor odporučil schválenie lieku Ronapreve na liečbu COVID-u u dospelých a dospievajúcich vo veku od 12 rokov, ktorí nie sú napojení na kyslík a u ktorých je zvýšené riziko, že sa ich ochorenie stane závažným.

Pokiaľ ide o liek Regkirona, výbor odporučil povoliť liek na liečbu dospelých s COVID-om, ktorí nepotrebujú doplnkový kyslík a ktorí sú tiež vystavení zvýšenému riziku, že sa ich ochorenie stane závažným.

Zdroj: shutterstock/ERICPTH

Lieky, ktoré môže byť užívané doma, boli oslavované ako potenciálny zlom, ktorý by mohol poskytnúť nový spôsob ochrany najzraniteľnejších ľudí. Jednou z najsľubnejších látok je Molnupiravir od spoločnosti Merck Sharp & Dohme, ktorá už prešla schválením na núdzové použitie V Európskej únii.

EMA uviedla, že tabletku s názvom Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir možno použiť pri liečbe dospelých nakazených koronavírusom, ktorých stav si nevyžaduje liečbu doplnkovým kyslíkom a u ktorých existuje riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Antivirotikum Lagevrio sa už používa v USA aj v Spojenom kráľovstve. Objednala ho aj Česká republika a v pláne to má aj slovenská vláda.

„Naša vláda už objednala 35-tisíc balení tohto lieku. V registri EMA je aj druhý perorálny liek. Ide o proteázový inhibitor podobný známejšiemu Ritonaviru, ktorým už 15 rokov liečime ľudí s HIV,“ informuje Krčméry.

Ďalších šesť liekov by mohli schváliť do konca roka

Európska agentúra pre lieky momentálne v procese schvalovania posudzuje päť liekov proti ochoreniu COVID-19. Očakáva sa, že tri z nich by sa mohli dočkať schválenia ešte pred Vianocami. A sú to:

Kineret (anakinra) Swedish Orphan Biovitrum AB 19/07/2021

Lagevrio (molnupiravir) Merck Sharp & Dohme and Ridgeback Biotherapeutics 23/11/2021 (momentálne iba na núdzové použitie)

Olumiant (baricitinib) Eli Lilly Nederland B.V. 29/04/2021

RoActemra (tocilizumab) Roche Registration GmbH 16/08/2021

Xevudy (sotrovimab) GlaxoSmithKline and Vir Biotechnology, Inc. 18/11/2021

Ďalšie lieky, ktoré majú potenciál

Zoznam ďalších liekov, ktoré by mohli pomôcť v liečbe ochorenia COVID-19, zostavil portál The Guradian.

Favipiravir

Ide o antivírusový liek určený na blokovanie replikácie vírusu v počiatočnom štádiu ochorenia. Od roku 2014 má licenciu na liečbu chrípky v Japonsku a bol prvým antivírusovým liekom, ktorý bol zaradený do britskej štúdie u ľudí v domácnostiach a obytných domoch, pričom výsledky fázy číslo 3 by mali byť oznámené v nasledujúcich týždňoch.

Antivírusová látka PF-07321332 od Pfizeru (paxlovid)

Spoločnosť Pfizer testuje konkurenčnú antivírusovú pilulku až u 2 660 zdravých dospelých účastníkov vrátane skupiny ľudí, ktorí žijú v jednej domácnosti s jednotlivcom s potvrdenou infekciou COVID-19 a druhej skupiny nehospitalizovaných, symptomatických dospelých pacientov, aby sa pozrela ako na liečbu, tak na prevenciu infekcie.

Liek účinkuje tak, že blokuje aktivitu covidovej proteázy, enzýmu, ktorý vírus potrebuje, aby sa mohol vo vnútri tela množiť. Výsledky testov sa očakávajú do konca roka.

Antivírusový inhalátor od Synairgen

Spoločnosť Synairgen uviedla povzbudzujúce skoré výsledky lieku pôvodne vyvinutého na liečbu chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP).

Liečivo, podávané prostredníctvom ručného rozprašovača s batériou, je založené na interferóne beta, prirodzene sa vyskytujúcej molekule, ktorá stimuluje imunitnú obranu pľúc. Štúdie naznačujú, že liek má „širokospektrálnu antivírusovú aktivitu“ a je v štúdiách fázy 3.

Budesonidový inhalátor

Budesonid je bežný kortikosteroid používaný na liečbu astmy a CHOCHP a bol tiež testovaný v nedávnej štúdii. Jej výsledky zistili, že liek môže skrátiť dobu zotavenia o tri dni pre ľudí, ktorí nie sú prijatí do nemocnice.

V súčasnosti sa budesonid neodporúča ako štandardná liečba, ale môže sa používať pre pacientov s ďalšími rizikovými faktormi vrátane tých, ktorí majú viac ako 65 rokov a majú komorbidity.

Dexametazón

Tento lacný steroid, ktorý má asi 60 rokov, sa už skoro stal úspešným pandemickým liekom, keď oxfordská štúdia zistila, že zachránil životy jedného z ôsmich ľudí, ktorí sa pre COVID nachádzali na nemocničných ventilátoroch.

Nízka dávka lieku je teraz štandardnou liečbou pre vážne chorých pacientov v nemocnici. Je to protizápalový prostriedok, ktorý môže v závažných prípadoch tlmiť nadmernú reakciu imunitného systému v reakcii na koronavírus.

Rekonvalescenčná krvná plazma

Dúfalo sa, že krv obsahujúca protilátky odobraté od ľudí, ktorí sa zotavili z ochorenia COVID-19, bude mať ochranný účinok, pretože rekonvalescenčná plazma sa úspešne používa aj na liečbu iných ochorení.

USA jej udelili núdzové povolenie, ale najväčšia skúška zahŕňajúca 500-tisíc Američanov hospitalizovaných s COVID-om nepreukázala jej žiadny celkový prínos, pričom pacienti, ktorí dostávali rekonvalescenčnú plazmu, zaznamenali viac nežiaducich udalostí ako tí, ktorí dostali štandardnú starostlivosť.


BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lieky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.