Prehľad krajín, ktoré schválili povinné očkovanie proti COVID-u

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Studio Romantic

Úplne prvou krajinou, ktorá zavedie povinné očkovanie proti covidu u maloletých, sa stane Kostarika.

Zaočkovanosť proti covidu stále nie je dostatočná a mnohé krajiny sa tento problém rozhodli riešiť povinným očkovaním. Ako prvý štát k tomuto kroku pristúpila Indonézia ešte vo februári. Od júla ju nasledovali Mikronézia a Turkmenistan.

O povinnom očkovaní seniorov sa vedú diskusie aj na Slovensku, no návrh premiéra Eduarda Hegera zatiaľ nemá podporu koaličných partnerov.

Povinné očkovanie pre všetkých obyvateľov ako prvý štát v Európe avizovalo Rakúsko, v ktorom bude toto nariadenie platiť od februára 2022. V mnohých ďalších krajinách sa zamerali na povinné očkovanie vybraných vekových skupín aj profesií – najmä zdravotníkov.

V Maďarsku zaviedli povinné očkovanie zdravotníckeho personálu už v auguste, v septembri nasledovalo Taliansko a Grécko.

Zamestnanci štátnych a súkromných zdravotníckych zariadení v Grécku, ktorí nie sú zaočkovaní alebo ochorenie v blízkej dobe neprekonali, musia ísť na neplatenú dovolenku. Od 16. januára sa budú musieť dať povinne zaočkovať aj ľudia nad 60 rokov. V prípade, že odmietnu, za každý mesiac omeškania zaplatia pokutu 100 eur. Seniorov nad 60 rokov chce od 1. marca očkovať aj Česká republika.


Vo Francúzsku sa povinné očkovanie týka všetkých zdravotníkov, opatrovateľov v domovoch pre seniorov, ale aj hasičov a policajtov. Celkovo sa tak nariadenie týka 3 miliónov zamestnancov. Povinné očkovanie pre opatrovateľov platí aj v častiach Austrálii a vo Veľkej Británii. Aj Anglicko sa chystá zaviesť povinné očkovanie zdravotníkov, nariadenie vstúpi do platnosti 1. apríla 2022.

Rovnaké plány má Belgicko, v ktorom sa to týka 400-tisíc zdravotníkov. Zamestnávateľ bude mať právo rozviazať pracovné zmluvy so zamestnancami, ktorí bez lekárskeho odôvodnenia odmietnu vakcináciu.

Povinné očkovanie zdravotníkov od septembra zaviedli v USA. Táto povinnosť platí aj pre väčšinu zamestnancov federálnych úradov. Podobne to funguje aj v Lotyšsku, kde majú od 11. októbra povinnosť dať sa zaočkovať všetci zamestnanci verejného sektora.

V Saudskej Arábii je práca vo verejnom aj súkromnom sektore podmienená očkovaním.

Úplne prvou krajinou, ktorá zavedie povinné očkovanie proti covidu u maloletých, sa stane Kostarika.

BRATISLAVA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti