Aj deti môžu mať zlý priebeh covidu. Pediater radí, ako postupovať a čo si na deťoch všímať

Hollywoodsky chodník slávy
Zdroj: Shutterstock.com

V tretej vlne sa už objavili aj prípady ročných detí, ktoré potrebovali kyslík.

COVID-19 neobchádza ani deti. Podľa údajov NCZI malo počas tretej vlny od prvého septembra pozitívny PCR test 56 949 detí do 15 rokov. Z celkového počtu infikovaných detí muselo byť hospitalizovaných 37 pacientov. JIS ani ARO nepotrebovalo zatiaľ ani jedno.

Napriek tomu, že väčšina mladých vyleží COVID-19 doma bez vážneho priebehu, pribúdajú príbehy detí, ktoré také šťastie nemali. Jedným z nich je aj malá dcéra influencerky Babsy Jagušákovej Izabela. Koncom októbra dostala Covid

„Bezsenné noci striedajú obavy z toho, kedy sa stav zlepší a či náhodou nezanechá choroba nejaké dlhodobé následky. Asi to poznáte, že Google ide na plné obrátky a aj keď si nič nechcem čítať, už som prešla všetko o PIMS a iných post-covidových syndrómoch,“ napísala vtedy Jagušák na Instagrame. Dodala, že po troch týždňoch bola už vyčerpaná a vyzvala ľudí, aby sa dali očkovať, pretože tým môžu chrániť aj tých, ktorí sa očkovať nemôžu, vrátane najmenších detí.

Izabela mala niekoľko dní teplotu 39 stupňov. Stratila chuť do jedla, bola malátna, nervózna, unavená a mala kalné oči. V noci ju trápil dusivý kašeľ, pre ktorý nevedela poriadne spať. Spôsobil ho zápal nosohltana. Schudla a extrémne sa jej zhoršila imunita. Čo i len chvíľková návšteva potravín u nej spôsobila niekoľkodňové žalúdočné problémy.

Lekár jej potvrdil, že pocovidoví pacienti mávajú často hnačky, pretože ochorenie im rozbíja mikrobióm. Navyše neskôr začala zle počuť, tak išli na vyšetrenie k ORL lekárovi. Má podtlak v uchu, ktorý sa prejavuje tým, že sa jej ozýva vlastný hlas. Spojitosť tohto problému s COVIDom sa však potvrdiť nepodarilo.

Už aj ročným deťom museli dávať kyslík

Rétorika, že najmenších sa Covid netýka, podľa pediatričky Eleny Prokopovej vôbec neplatí. „Je to veľmi nepredvídateľná choroba. Nedá sa predpovedať, ktoré dieťa Covid zvládne dobre a ktoré nie,“ uviedla Prokopová.

Pediater a lekár z nitrianskej nemocnice Peter Visolajský potvrdzuje, že väčšina detských pacientov s Covidom má ľahký priebeh a vyliečia sa doma. Liečba prebieha rovnako ako pri iných virózach a chrípkových ochoreniach.

Nepreháňajte to s vitamínmi

Keď dieťaťu vyjde pozitívny test, rodič má kontaktovať lekára a s ním konzultovať ďalší postup. Ak má dieťa príznaky respiračného ochorenia, potrebuje pokojový režim, ležať a piť veľa tekutín. Ak má pestrú stravu, nepotrebuje podľa Visolajského vitamínové doplnky. Stáva sa podľa neho, že to rodičia preženú a predávkujú dieťa vitamínmi.

Aj on sa však už túto vlnu stretol s malými pacientmi, ktorí mali zlý priebeh a museli ich hospitalizovať. Ide o prípady s ťažkými zápalmi pľúc, keď už dieťa potrebuje kyslík. V minulých vlnách takých pacientov nemal, teraz už liečil dvoch menej ako ročných pacientov s dýchacími problémami.

Pacientov s COVID-om má aj Detská fakultná nemocnica Košice. Hovorkyňa Jana Holubčíková potvrdila, že majú hospitalizovaných 11 pacientov. Traja z nich dostávajú kyslíkovú liečbu a sú vo veku od niekoľkoých mesiacov do 15 rokov.

„Liečba detí s COVID-om závisí od závažnosti infekcie. Deťom podávame lieky na potlačenie príznakov infekcie a ovplyvnenie ich priebehu, kortikoidy, inhalačné prípravky, v prípade potreby kyslík a pri riziku závažného priebehu covidu aj monoklonálne protilátky,“ dodáva Holubčíková.

Rodič by mal spozornieť, keď neustupujú horúčky a trvajú viac dní alebo keď sa objavia zvláštne vyrážky, či problémy s dýchaním. Vtedy by mal rodič zavolať pediatrovi a ten rozhodne, či dieťa potrebuje hospitalizáciu.

Oslabená imunita aj zápal srdcového svalu

Karanténu ukončuje pediater, ktorý vyhodnocuje, či je už dieťa zdravé. Podľa Visolajského môže hneď po skončení izolácie ísť do kolektívu. Dodáva, že je možné, že po prekonaní vírusu bude mať dieťa oslabenú imunitu. Zdôrazňuje však, že pobyt vonku na čerstvom vzduchu je veľmi dôležitý a prospešný.

Lekár dodáva, že štyri až šesť týždňov po prekonaní sa môže u detí objaviť zápal srdcového svalu sprevádzaný teplotami, vyrážkami či zápalom očí. Rodičia by preto mesiac po prekonaní mali byť obozretní a všímať si viac svoje dieťa.

S postcovidovým syndrómom u detí sa slovenskí lekári stretávajú veľmi zriedkavo, no objavil sa už u detí na Spiši a v Košiciach. Lekári popisujú, že tieto deti vyzerajú na prvý pohľad choro, majú teploty, olupujú sa im sliznice a majú zapálené oči. Ochorenie je veľmi vzácne. Vyskytuje sa u jedného až dvoch detí na stotisíc obyvateľov.

Očkovanie malých detí je bezpečné

Predchádzať covidu dokáže najúčinnejšie vakcína, ktorá je už schválená aj pre deti od 5 rokov. Deti od 5 do 12 rokov sa na Slovensku môžu očkovať už dlhšie, ide však len o vybrané skupiny detí s konkrétnymi chorobami. Pre nich by bol COVID-19 veľmi veľké riziko.

„Očkovanie bude na základe dobrovoľnosti a keď nebude u dieťaťa kontraindikácia, dieťa sa zaočkuje,“ spresnila Prokopová. Kedy presne sa spustí očkovanie pre všetky deti, ešte nie je jasné.

Očkovanie odporúča aj pediater Visolajský. To, odkedy budú môcť rodičia deti registrovať, ešte rezort zdravotníctva nepovedal. Spôsob bude podľa neho s najväčšou pravdepodobnosťou rovnaký ako pri ostatných záujemcoch. Teda cez stránku korona.gov.sk.

Lekár Visolajský dodáva, že kontraindikácie k očkovaniu u detí sú rovnaké ako u dospelých. Vakcínu nesmú dostať deti, ktoré sú alergické na niektorú zo zložiek očkovacej látky alebo berú lieky na potláčanie imunity. U ostatných detí je benefit očkovania vyšší ako možné riziká. Visolajský dodáva, že u detí do 12 rokov sa po očkovaní neobjavil zápal srdcového svalu, ktorý sa objavil u adolescentov. Dodáva, že ani u nich to však nebolo vážne ochorenie. Zápal prekonali s ľahkým priebehom.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti