Vakcíny pre deti od 5 do 11 rokov prídu na Slovensko ešte pred Vianocami

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR – František Iván

Odkedy budú môcť rodičia deti registrovať, ešte rezort zdravotníctva nepovedal.

Skoršie dodávky vakcín urýchlia očkovanie detí nad 5 rokov. České ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že desaťtisíce vakcín k nim dorazia skôr. Podobne sú na tom aj iné európske krajiny. Zisťovali sme, ako to bude u nás.

Slovensko očakáva podľa rezortu zdravotníctva dodávku približne 150-tisíc vakcín od spoločnosti Pfizer. Tie budú určené len pre deti od 5 do 11 rokov. Pôvodné mali prísť deň pred Vianocami, ale podľa aktuálnych informácií prídu už 17. decembra.

To, odkedy budú môcť rodičia deti registrovať, ešte rezort zdravotníctva nepovedal. Spôsob bude podľa neho s najväčšou pravdepodobnosťou rovnaký ako pri ostatných záujemcoch. Teda cez stránku korona.gov.sk.

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová potvrdila, že detí začnú očkovať ešte tento rok. O presnom termíne bude ministerstvo ešte informovať, pretože treba zabezpečiť logistiku. Deti v spomínanej vekovej kategórii budú potrebovať súhlas pediatra, ktorý bude musieť byť aj pri samotnom očkovaní.

Zdroj: AP Photo/Paul White

V tejto skupine sa u nás očkujú už dnes deti s určitou diagnózou. Vakcínu dostávajú iba v troch špecializovaných centrách. Doteraz sa ich zaočkovalo takmer 300. Deti nad 5 rokov, ktorých rodičia prihlásia na dobrovoľné očkovanie, dostanú dávku napr. v očkovacích centrách alebo v ambulanciách.

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová predpokladá, že rodičia sa nebudú s očkovaním ponáhľať. Myslí si, že očkovať sa budú skôr deti, ktoré ešte COVID nemali.

Tému spracovala Zuzana Holienčíková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti