Počet nových prípadov v JAR sa za deň takmer zdvojnásobil

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: AP Photo/Denis Farrell

Juhoafrickí vedci očakávajú, že i v dôsledku nového variantu môže začať počet prípadov prudko stúpať.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom sa v Juhoafrickej republike, kde vedci minulý týždeň odhalili nový variant vírusu omikron, za deň takmer zdvojnásobil.

Ako v stredu informoval tamojší Národný inštitút pre infekčné choroby, pozitívne testovaných bolo za uplynulých 24 hodín až 8 561 osôb, pričom v utorok (30. 11.) hlásili v krajine 4 373 infikovaných, informovali o tom agentúry AP a DPA.

Juhoafrickí vedci očakávajú, že i v dôsledku nového variantu môže začať počet prípadov prudko stúpať.

„Je tu možnosť, že budeme evidovať nesmierny nárast počtu prípadov identifikovaných v JAR," povedala  regionálna virologička Svetovej zdravotníckej organizácie Nicksy Gumedeová-Moeletsiová.

Variant omikron B.1.1.529, ktorý v JAR po prvý raz hlásili 24. novembra, už zistili v piatich z deviatich provincií krajiny a tvorí 74 percent z vírusových genómov sekvenovaných v novembri.

To, či výrazný nárast infekcií v JAR súvisí s variantom omikron, zatiaľ nie je jasné. Vedec Richard Lessells, ktorý sa podieľal na odhalení tohto variantu, však uviedol, že sa stane „rýchlo dominantným variantom".

V stredu (1. 12.) večer v parlamente v JAR informoval, že počet hospitalizovaných s covidom sa zvyšuje a nasledujúce týždne ukážu, ako sa bude tento nový variant prejavovať.

„Očkovanie slúži na to, aby sa človek nedostal do nemocnice, aby nezomrel a vzhľadom na tento nový variant to robí dobre," povedal.

JOHANNESBURG/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti