Vedci varujú: U pacientov, ktorí prežijú ťažký priebeh covidu, je vyššie riziko, že do roka zomrú

Nemocnica.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Odborníci zverejnili štúdiu, ktorá poukazuje aj na dlhodobé následky po ochorení.

Vedci z výskumnej univerzity na Floride (UF) zverejnili v odbornom magazíne „Frontiers in Medicine“ (Hranice v medicíne) znepokojivú štúdiu. Zaoberajú sa v nej pacientmi, ktorí prežili ťažký priebeh koronavírusu. Podľa zozbieraných údajov existuje pri týchto ľuďoch vyššia pravdepodobnosť úmrtia do 12 mesiacov od prvotného nakazenia ako pri tých, ktorí sa vírusom nenakazili.

Dlhotrvajúce následky ochorenia môžu spôsobiť zdravotné problémy, ktoré môžu viesť až k úmrtiu do jedného roka. Vedci analyzovali záznamy viac ako 13-tisíc pacientov a sledovali ich celých 12 mesiacov. U pacientov, ktorí mali vážne symptómy covidu, bola 2,5-krát vyššia pravdepodobnosť úmrtia v priebehu nasledujúceho roka po ich diagnóze v porovnaní s tými, čo mali negatívny test na koronavírus.

Štúdia naznačuje, že existuje „podstatné riziko úmrtia“ kvôli komplikáciám spojených s covidom. Očkovanie ale tomu môže zabrániť.

Aj deti môžu mať zlý priebeh covidu. Pediater radí, ako postupovať a čo si na deťoch všímať

Ohrozenejší sú paradoxne mladší pacienti

Mladší pacienti (pod 65 rokov) s ťažkým priebehom boli obzvlášť v nebezpečenstve. Riziko úmrtia do jedného roka od nakazenia bolo u nich 3,3-krát vyššie.

Z vyše 13-tisíc sledovaných pacientov do jedného roka zomrelo 2 700. „Pri ťažkom covide bola priemerná pravdepodobnosť úmrtia až 2,5-krát vyššia a 1,9-krát vyššia pri pacientoch s miernym priebehom.“

Experti zistili, že viac ohrození boli pacienti mladší ako 65 rokov, ktorí si prešli ťažkým covidom v porovnaní s ľuďmi v rovnakej vekovej skupine, ktorí neboli chorí. Mortalita bola 3,3-krát vyššia ako u ľudí bez covidu a 2,8-krát vyššia ako u ľudí s miernym priebehom.

Prehľad krajín, ktoré schválili povinné očkovanie proti COVID-u

Pri ľuďoch nad 65 rokov boli výsledky nasledovné: úmrtnosť 2,2-krát vyššia ako u nenakazených a 1,4-krát vyššia v porovnaní so seniormi s miernymi príznakmi. Tento trend je podľa vedcov netypický.

Vedci zdôrazňujú, že prevencia je najdôležitejšia. V tomto prípade pomôže očkovanie. „Naše odporúčanie, ako predísť tomuto ohrozeniu, sú preventívne opatrenia, hlavne vakcinácia. Mnoho štúdií dokázalo, že očkovanie chráni pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19,“ odkazujú autori štúdie.

Dlhodobý koronavírus

Vedci sa v štúdii venovali aj takzvanému dlhodobému covidu. Vyznačuje sa tým, že pacienti trpia príznakmi ochorenia ešte niekoľko týždňov až mesiacov od prekonania ochorenia. Tento fenomén postihuje 10 až 30 percent všetkých nakazených. Príznaky sú rôzne, od kašla, únavy, bolestí hlavy či svalov až po žalúdočné či menštruačné problémy a alergie.

Niektorí pacienti majú zdravotné problémy dokonca až rok a pol po nakazení covidom. Autori štúdie uvádzajú, že aj dlhodobé príznaky môžu zvýšiť riziko úmrtia.

USA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti