Odhovára vás od očkovania lekár? Dôvodov, prečo vakcínu odmietnuť, je minimum. Tu je ich zoznam

Očkovacie centrum v Žiari nad Hronom.
Zdroj: BBSK

Ak ste z informácií zmätení, choďte sa poradiť do očkovacieho centra, kde očkujú skúsení lekári.

Proti ochoreniu COVID-19 očkujeme už takmer rok, napriek tomu má veľa ľudí pochybnosti, či je pre nich vakcína bezpečná. Niektorých ľudí dokonca odhovárajú aj ich všeobecní alebo ošetrujúci lekári. Kontraindikácií, teda dôvodov prečo neočkovať, je však veľmi málo.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo informáciu ku kontraindikáciám k jednotlivým vakcínam od Pfizeru, Moderny a Jansenu. Jednoznačný zákaz majú len ľudia, ktorí majú alergiu na niektorú zo zložiek vakcíny. Lekár a šéf veľkokapacitného očkovacieho centra v Bratislave Tomáš Szalay tvrdí, že týchto ľudí je také malé množstvo, že sa blíži k nule. Človek zvyčajne nevie, aké látky obsahuje vakcína, no stačí vedieť, či mal v minulosti po podaní inej vakcíny vážne problémy. Ak mal, je pravdepodobné, že došlo k alergickej reakcii alebo anafylaktickému šoku.

Ten si netreba pliesť s odpadnutím po očkovaní. Szalay hovorí, že v očkovacom centre v Bratislave podali vyše 300-tisíc dávok a mali veľa kolapsov, no nie z toho, že by boli ľudia alergickí na vakcínu, ale pre to, že majú strach z ihiel. Ten teda nie je kontraindikáciou. Pred očkovaním treba zdravotníkom povedať, že ste mali v minulosti zlú skúsenosť a býva vám zle. Szalay hovorí, že v takom prípade je pripravená zdravotná sestra aj záchranár, injekciu pichnú v sede alebo poležiačky a očkovaného sledujú. Aj keď odpadne, rýchlo mu dvihnú nohy a zvyčajne je do piatich minút v poriadku.

Prečítajte si tiež:

Očkovanie odložte, ak máte herpes alebo ste sa dali očkovať proti inému ochoreniu

Szalay ďalej medzi kontraindikácie radí aj akútnu prebiehajúcu chorobu, napríklad herpes alebo angínu. Ak teda beriete antibiotiká, na očkovanie nechoďte. Lekár odporúča najprv sa vyliečiť, dobrať antibiotiká a až tak si prísť po vakcínu proti COVID-u. Je to teda len dočasná kontraindikácia.

Na Slovensku sa taktiež neočkuje proti COVID-u, keď bol človek očkovaný proti inému ochoreniu menej ako pred dvoma týždňami. Podľa Szalaya to nie je nevyhnutné, pretože v Rakúsku očkujú naraz proti chrípke a COVID-u, no toto odporúčanie dodržiava. Po dvoch týždňoch od podania inej vakcíny tak môžete dostať aj tú proti COVID-u.

Pri vakcíne Jansen je uvedená ešte jedna kontraindikácia a tou je diagnostikovaný syndróm kapilárneho presakovania, čo je ochorenie spôsobujúce presakovanie tekutiny z malých krvných ciev.

Oficiálny dokument neuvádza ani zákaz očkovania onkologických pacientov či ľudí s oslabenou imunitou. Radí však ľuďom s HIV infekciou, alebo tým, ktorí užívajú kortikosteroidy, aby sa ohľadom očkovania poradili s lekármi. Vyslovený zákaz očkovania nemajú.

Szalay hovorí, že je hanebné, ak máme lekárov, ktorí od očkovania odhovárajú svojich chronicky chorých pacientov. Tí sa majú očkovať práve pre svoje ochorenie čím skôr. Sú prípady, keď nad očkovaním treba uvažovať, napríklad pri tehotných ženách. Odborníci sa podľa Szalaya zhodli, že očkovanie tehotných je bezpečné od druhého trimestra, pretože v prvom prebieha organogenéza plodu a uškodiť mu môže akékoľvek ochorenie, ktoré by žena dostala. Ak však pracuje v prostredí, kde je vysoké riziko nákazy, je lepšie dať sa zaočkovať čím skôr.

Ani vysoký vek a krehkosť nie je podľa Szalaya dôvod neočkovať pacienta. Práve naopak.

„Keby som mal starého pacienta, povedal by som mu, že keby dostal COVID, s najväčšou pravdepodobnosťou ho zabije. Toto musí vedieť pred tým, než dobrovoľne prijme rozhodnutie nedať sa zaočkovať. Keď si povie, že nechce mať večer teplotu, čo by zrejme po očkovaní aj tak nemal a radšej si vyberie, že neskôr na ten COVID umrie, tak nech sa páči,“ hovorí Szalay.

Vysvetľuje, že zdravotná starostlivosť nie je výber kávy v kaviarni, ale je to akt riadený pravidlami, ktoré sú nad našimi zákonmi aj ústavou. „Podpísali sme medzinárodný dohovor o biomedicíne a ľudských právach, ktorý hovorí, že zdravotnú starostlivosť možno poskytnúť len na základe informovaného súhlasu, takže pacient s tým musí súhlasiť. Informovaný súhlas je explicitný súhlas pacienta, ktorému predchádza poučenie o všetkých možných žiaducich aj nežiaducich následkoch uvedeného postupu, o existujúcich alternatívach daného postupu a o možných následkoch neposkytnutia možnej starostlivosti,“ vysvetľuje lekár.

Pacienti si teda musia byť vedomí, že ak sa nedajú zaočkovať, podstupujú riziko vážneho priebehu alebo aj úmrtia na COVID-19.

Pfizer

Zdroj: TVNOVINY.sk

Moderna

Zdroj: TVNOVINY.sk

Janssen

Zdroj: TVNOVINY.sk

Odporúčania lekárov by mal preveriť druhý špecialista

Ministerstvo zverejnilo na webe aj formulár pre lekárov, ktorý majú podpísať, keď si myslia, že ich pacient má kontraindikáciu očkovania. Musia to však odôvodniť na základe zdravotnej dokumentácie daného pacienta.

Podľa Szalaya by bolo dobré toto potvrdenie požadovať od lekárov, ktorí tvrdia pacientom, že im neodporúčajú očkovanie. V takom prípade by však bolo potrebné, aby infektológ alebo iný špecialista mohol tieto potvrdenia preveriť a dať druhý názor na to, či v danom prípade bola kontraindikácia správne určená.

„Je hanebné, že máme lekárov, ktorí si nie sú istí, či dať zaočkovať pacienta alebo spochybňujú očkovanie v situácii, keď je jasné, že iná cesta neexistuje. Pripadá mi to, ako keby niekto v Londýne počas 2. svetovej vojny spochybňoval príkaz mať v noci zhasnuté svetlá a zatemnené okná, aby tým zabránili náletom nacistov, ktorí hádžu bomby na domy. Predstavte si, že pár ľudí si povie, že nie sú ovce, ich sa to netýka a oni si chcú čítať knihu, tak si zasvietia. Nielenže by tam spadli tri-štyri bomby, ale ešte by ich vytiahli z domu a označili za vlastizradcov,“ myslí si Szalay.

Ľuďom, ktorým lekár neodporučil očkovanie, Szalay radí navštíviť očkovacie centrum. Neočkujú tam medici ani vojaci, ale vyštudovaní lekári s praxou. Môžu sa tam prísť informovať a porozprávať s odborníkmi, či je pre nich vakcína naozaj riziková.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.