Záujem o očkovanie počas lockdownu výrazne klesol. Podľa analytikov je to skoro o polovicu

Ilustračná snímka.
Zdroj: AP Photo/Armando Franca

Zisťovali sme od nich, prečo je to tak.

Krátkodobý pokles alebo demotivácia či dokonca rezignovanie? Štatistiky ukazujú, že záujem o očkovanie prvou dávkou vakcíny od začiatku lockdownu začal klesať. Podľa analytikov je to takmer o polovicu.

Začal platiť pred týždňom a obmedzil pohyb, služby a zatvorili obchody. Kým ešte pred ním nám podľa dátového analytika Martina Šustera počet prvoočkovancom stúpal, dnes je situácia iná. „Od soboty (27. 11.) až do stredy poklesol počet očkovaných ľudí skoro o polovicu oproti tomu, čo sme mali sedem dní predtým,“ tvrdí.

Podľa štatistík dostalo v stredu (1. 12.) prvú vakcínu vyše 3 000 ľudí, aktuálne je ňou zaočkovaných 58 percent dospelých. „Na jar sme dokázali očkovať asi 30-tisíc ľudí denne. Keby sme týmto tempom dokázali očkovať, asi 400-tisíc seniorov by sme zaočkovali za dva týždne,“ myslí si Šuster.

Zdroj: TASR/AP

Problémom môže byť lockdown i nástroje, ktorými chce štát motivovať ľudí k očkovaniu. Šuster je presvedčený, že lockdown je rovnako tvrdý pre očkovaných i neočkovaných a ľudia nevidia výhodu v tom, dať sa zaočkovať. Chýba mu aj plán zvýhodnenia pre ľudí do budúcnosti, ktorí sa dali očkovať.

Matematik Richard Kollár dodáva, že napr. ani počas očkovacej lotérie sa absolútne neprejavil pozitívny efekt a klesal záujem o očkovanie.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že opatrenia i samotný lockdown bude prehodnocovať a o ďalšom postupe rozhodne cez víkend.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti