Pri omikrone je trikrát vyššie riziko opätovného nakazenia. Zachytili ho už v 30 krajinách sveta

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Vedci zistili, že nový variant má väčšiu schopnosť vyhnúť sa protilátkam vzniknutých po prekonaní ochorenia.

Nový variant koronavírusu omikron zachytili už v najmenej 30 krajinách sveta, píše agentúra Reuters. Objavil sa aj v niektorých ázijských krajinách, naposledy v Malajzii a Indii. V Juhoafrickej republike, kde sa nákaza vyskytla prvýkrát, postupuje omikron rýchlejšie ako delta. V krajine vyhlásili štvrtú vlnu epidémie.

Vedci medzitým zistili, že pri novom variante je trikrát vyššie riziko reinfekcie. Má lepšiu schopnosť vyhnúť sa protilátkam, ktoré vznikli po nákaze iným variantom koronavírusu SARS-CoV-2, informuje agentúra Bloomberg.

Omikron v JAR

Juhoafrický minister zdravotníctva Joe Phaahla uviedol, že pre variant omikron za posledný týždeň stúpol počet nových nakazených o viac ako 300 percent. Omikron je prítomný už v siedmich juhoafrických provinciách z deviatich. V JAR za štvrtok (2.12.) evidovali 11 535 nových nakazených. Nákaza sa šíri exponenciálne. Ešte minulá týždeň stúpol počet denných nových nakazených z 300 na 1000.

Vedci varujú: U pacientov, ktorí prežijú ťažký priebeh covidu, je vyššie riziko, že do roka zomrú

„Tento variant je vysoko nákazlivý aj pre ľudí, ktorí už boli zaočkovaní,“ uviedol minister. Súčasne vyzval obyvateľov, aby sa dali zaočkovať, pretože je to najlepší spôsob ochrany pred ťažkým priebehom ochorenia.

Na vyššie riziko reinfekcie upozornila Juliet Pulliamová z juhoafrického Strediska pre modelovania analýzu epidémií a jej kolega Harry Moultrie z Národného inštitútu pre nákazlivé choroby. Po analýze dát (od 2,8 milióna nakazených v krajine v rozmedzí od marca 2020 do novembra 2021) zistili, že pri viac ako 35-tisíc ľuďoch panovalo podozrenie, že ide o opakovanú nákazu.

„Našou prioritou je určiť, ako veľmi je omikron schopný vyhnúť sa imunitnej reakcii, či už od očkovania alebo po prekonaní ochorenia. Dôležité je zistiť aj nákazlivosť a vplyv na vážnosť priebehu covidu,“ uvádza vedkyňa v štúdii. Zatiaľ vedia dokázať trikrát vyššie riziko opätovnej nákazy.

Delta je stále problém

Vedcov aktuálne znepokojuje nový variant omikron, ale delta variant neustáva. Nakazených pribúda vo Veľkej Británii i v USA, kde počet pacientov prijatých do nemocníc s covidom za týždeň stúpol o 18 percent. V Európe stúpa počet nakazených už niekoľko týždňov. Slovensko patrí ku krajinám s najhoršou epidemiologickou situáciou.

Koronavírus od vypuknutia pandémie

Celosvetovo od vypuknutia pandémie koronavírusu evidujeme cez 264 miliónov nakazených. Zomrelo viac ako 5,2 milióna pacientov a ochorenie prekonalo najmenej 238 miliónov ľudí, informuje portál worldometers.net.

KAPSKÉ MESTO/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.