Známi mi hovorili, že to nemôžem myslieť vážne. Vraví dojčiaca žena, ktorá sa dala zaočkovať

Ilustračná snímka.
Zdroj: Lolostock/shutterstock.com

Hoci mala zo začiatku z vakcíny strach, nakoniec sa jej podarilo prehovoriť ďalšie matky.

Keď sa na Slovensku spustilo očkovanie, Lucia dojčila svoje malé dieťa. Očkovanie odkladala, pretože sa bála, či vakcína nebude mať vplyv aj na jej syna. Kamarátky matky aj kolegyne ju od očkovania odhovárali. Vraj sa vakcína dostane do jej materského mlieka, vakcíny boli vyvinuté príliš rýchlo a na trhu sú krátko. Lucia mala strach.

Navyše, povedala si, že keď sa zaočkuje 75 percent všetkých obyvateľov, budeme mať kolektívnu imunitu a chránená bude aj ona. Bola teda presvedčená, že s očkovaním sa nemusí ponáhľať a spoločnosť sa z epidémie čoskoro dostane. V lete sa však tempo očkovania spomalilo a počet ľudí, ktorí sa chceli dať zaočkovať, sa čoraz viac znižoval. Lucia si uvedomila, že na kolektívnu imunitu sa nemôže spoliehať a začala uvažovať o očkovaní.

Radila sa s gynekologičkou a odborníkmi

Počas prvej vlny bola Lucia so svojím partnerom odlúčená, pretože je z Moravy, kde prežil väčšinu prvého lockdownu. Bola tehotná a s otcom dieťaťa si len volali. Keď prišla vakcína, verila, že sa situácia nezopakuje.

„Stále som počúvala, ako sa ľudia sťažujú, že výroba vakcíny trvá veľmi dlho a potom, keď prišla, boli proti nej. Som z toho zmätená,“ hovorí Lucia. Obrátila sa na kamarátku gynekologičku a tá ju v očkovaní jednoznačne podporila.

„Vysvetlila mi, že vakcína nejde priamo do mlieka. Do mlieka idú až protilátky, ktoré sa mi neskôr vytvoria. Takže to má ďalší benefit, že tým chránim aj dieťa,“ vysvetľuje Lucia. Okrem odporúčania kamarátky sa pustila do ďalšieho študovania. Natrafila na skupinu na Facebooku, ktorá sa venuje očkovaniu tehotných a dojčiacich žien. Sú v nej lekári, zdravotné sestry aj ďalší odborníci. Diskusia je tam podľa Lucie otvorená a každý sa môže na čokoľvek pýtať. Dostávajú odpovede podložené výskumami a faktami od odborníkov.

Aj vďaka tejto skupine sa Lucia uistila, že očkovanie je pre ňu aj pre jej syna bezpečné. Uvedomila si aj riziko, ktoré by podstúpila, ak by sa nezaočkovala a náhodou dostala COVID.

„Keď si predstavím, že by som sa nedala zaočkovať a ja aj moje dieťa dostaneme COVID, ja som astmatička, tak môžem mať ťažký priebeh. Keby ešte aj moje dieťa dostalo vysoké teploty, neviem, ako by sme to zvládli. Povedala som si: Budeš si to vyčítať? Choď do toho. Tak som išla,“ spomína Lucia.

Nakoniec presvedčila ďalšie ženy

Keď o svojom rozhodnutí dať sa zaočkovať povedala kamarátkam a kolegyniam, stretla sa aj s reakciou, že to nemôže myslieť vážne. Zopakovali jej, že vakcína môže ublížiť jej dieťaťu. Lucia im vysvetlila, ako očkovanie funguje a odkázala ich na stránku, odkiaľ čerpá informácie a kde sa môžu poradiť aj s lekármi. Niektoré z nich sa nakoniec dali zaočkovať.

V polovici júla dostala Lucia termín na prvú dávku očkovania. Po prvej aj druhej dávke mala len bolesti ruky a pocit svalovky. Teplota ani iné nežiaduce príznaky neprišli.

Odborníkov sa môžete pýtať aj hlúpe otázky

Lucia je rada, že sa nakoniec riadila názormi odborníkov. Ženám, ktoré váhajú a boja sa vakcíny, odporúča pýtať sa tých, ktorí majú kvalifikované odpovede. Skupina na Facebooku je podľa nej ideálnym miestom.

„Veľa žien sa tam priamo pýta na rôzne veci. Každý tam môže diskutovať. Všetci sú milí a odpovedajú aj na úplne hlúpe otázky. Ochotne odpovedajú na všetko a vzájomne si pomáhajú. Písali tam aj ženy, že ich gynekológ odhovoril od očkovania, aj keď nemajú žiadne zdravotné problémy. Niektorí lekári sú očividne proti. Na tomto mieste sa môžu poradiť s viacerými zdravotníkmi,“ dodáva Lucia.

Zdravým ľuďom, ktorí stále odmietajú vakcínu, nerozumie. „Ľudia majú na výber. Dajú sa zaočkovať a budeme žiť slobodne. Prečo radšej idú demonštrovať a robiť bordel? Mali by sa nad sebou zamyslieť. Vakcína je riešenie. Tento súčasný lockdown je úplne zbytočný. Keby sa ľudia dali zaočkovať, nebol by potrebný. Znova pre to veľa podnikateľov skrachuje. Na čo je to dobré? Aby si niekto dokázal svoje ego, že je niečo viac, že nie je ovca? Myslím si, že keď chcú ľudia fungovať normálne, vakcína je riešenie,“ hovorí Lucia.

Celosvetové štúdie dokázali, že vakcína je bezpečná

Téme očkovania tehotných a dojčiacich žien sa venujú aj samostatné výskumy. Rozprávali sa o nej aj odborníci z iniciatívy Veda pomáha v diskusii, ktorú vysielali naživo cez sociálne siete. Imunológ Miloš Jeseňák vysvetlil, že očkovanie proti COVID-u sa skúma na tehotných ženách, ktoré sú vedené v registroch, a následne sa skúmajú aj ich deti, ktoré porodia. Podľa doterajších výsledkov nie je očkovanie v tehotenstve rizikové. Dokonca dieťa je minimálne štyri až šesť mesiacov pred COVID-om chránené.

Naopak, veľmi zle na graviditu vplýva COVID-19. Tehotná žena bez očkovania má rovnako vysoké riziko potreby umelej pľúcnej ventilácie ako starší muž. Ak sa infikuje dieťa mladšie ako jeden rok, má vysoké riziko komplikácií a hospitalizácie. Už aj na Slovensku evidujeme niekoľkomesačné deti, ktoré potrebujú kyslíkovú terapiu.

Jeseňák hovorí, že na Slovensku je očkovanie tehotných stále tabu a netýka sa to len COVID-u. „Liečime aj deti, ktoré sa narodili matkám, ktoré mali komplikovaný priebeh chrípky počas tehotenstva. Tie deti majú ťažkú astmu a hyperaktivitu dýchacích ciest,“ upozorňuje Jeseňák. Nerozumie preto, prečo niektorí gynekológovia neodporúčajú pacientkam očkovanie.

Molekulárny biológ a imunológ Vladimír Leksa potvrdzuje, že z doterajších štúdií vyplýva, že očkovanie nemá zlý vplyv ani na ženu, ani na jej dieťa. Je potvrdené, že protilátky sa na istý čas dostanú aj do materského mlieka. Virológ Boris Klempa dodáva, že na celom svete bolo už zaočkované veľké množstvo tehotných a dojčiacich žien. Aj keby sa zlé následky očkovania neodhalili v klinických testoch, v realite by sa už prejavili, ak by nejaké existovali.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti