Očkovaní a bez príznakov môžu zostať v karanténe po kontakte s pozitívnym iba dobrovoľne a bez podpory štátu

Ľudia volajú po zmene pravidiel.

Máte doma niekoho s covidom, no neviete sa domôcť karantény? Taká je realita tých, ktorí sú zaočkovaní. Môžete ostať doma len dobrovoľne, bez akejkoľvek podpory od štátu. Ľudia volajú po zmene pravidiel. Odborníci o tom debatujú už týždne.

Ste očkovaní, šírite covid menej, ale riziko tu je. Na Slovensku je teraz kvantum rodín, ktoré majú doma niekoho pozitívneho. Jana z Bratislavy má chorú 11-ročnú dcéru. Od začiatku považovala za zodpovedné, aby ostala dobrovoľne v karanténe. Je tu jedno ale.

„Nemám na to nárok. Čo poviem zamestnávateľovi? Že chcem zostať doma? On odpovie, že to nezaplatí. Ak nemáte príznaky, lekár vám nedá ani PNku,“ hovorí Jana.

Po pár dňoch sa ukázalo, že uvažovala dobre. Už je tiež pozitívna.

Povinnosť karantény nemajú prekonaní ani plne očkovaní, pokým im nenabehnú príznaky. Nemajú túto povinnosť, ale ani právo sa do karantény oficiálne inštalovať sami. A tak sa napríklad stáva, že zamestnávateľ núti učiteľku, aby chodila od chorého príbuzného medzi deti škôlky.

„Myslím si, že zamestnávateľ by nemal nútiť zamestnanca nastúpiť do práce, pokiaľ sú jeho rodinní príslušníci pozitívni, aj keď je kompletne zaočkovaní. Minimálne do momentu, kým si nespraví kontrolný PCR test. Budeme sa o tom asi musieť porozprávať s pánom Mikasom,“ hovorí minister práce Milan Krajniak.

Konzílium odborníkov o tejto debatuje už približne mesiac. Zmena by mohla vyzerať tak, že sa bude pozerať inak na skutočne veľmi úzky kontakt, ktorý sa deje v spoločnej domácnosti. Je totiž rozdiel či sa stretnete s pozitívnym kolegom raz alebo máte doma choré dieťa či partnera.

Viac si pozrite v reportáži Martiny Törökovej:


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti