Konzílium odborníkov odporúča o týždeň predĺžiť lockdown

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Navrhujú aj zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusoch.

Epidemická situácia sa na Slovensku desať dní od zavedenia lockdownu viditeľne nezlepšila. Priemerné denné prírastky sa držia nad úrovňou 10-tisíc pozitívnych testov, počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 osciluje okolo úrovne 3 400 a oproti minulému týždňu sa počet úmrtí zvýšil o 38 percent.

Práve zlepšenie situácie s poklesom nových prípadov bolo podmienkou pre postupné uvoľňovanie opatrení pre osoby, ktoré sú plne zaočkované proti ochoreniu COVID-19 alebo toto ochorenie v posledných 180 dňoch prekonali. 

Zdroj: TVNOVINY.sk

„Konzílium odborníkov preto odporúča vláde predĺžiť lockdown o ďalších sedem dní, teda do 16. decembra. Zároveň odporúča zvýšiť intenzitu kontrol zákazu vychádzania a home officu,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Odborníci navrhli aj nové opatrenie, ktorým je zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách.

Zníženie mobility je podľa Konzília odborníkov najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.

Zdroj: TASR/AP

Nemocnice príjmu denne 375 pacientov s ochorením COVID-19, čo je o 25 pacientov viac, než bol denný priemer pred týždňom. Výrazne už rastú príjmy pacientov aj do nemocníc v Trenčianskom, Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.

Tému spracovala reportérka Miroslava Ondrejčíková.


„Dobrou správou je, že rastie záujem o prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. V 46. týždni ich bolo podaných viac ako 50-tisíc a 3. dávku dostalo ďalších 95-tisíc ľudí, čo je už 478 945 osôb. Zaočkovanosť dospelej populácie aspoň prvou dávkou vakcíny už dosiahla 58percent," konštatovala Eliášová.

Prečítajte si aj: Najväčší šok bol, keď vedľa mňa zomrel pacient, hovorí dobrovoľník z covidovej nemocnice

Podľa jej slov práve očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. V novembri bolo totiž do nemocníc prijatých 10 300 pacientov, z toho až 8 400 nezaočkovaných.

Vláda uplynulý týždeň zaviedla pre zlú pandemickú situáciu v krajine a vysoký počet hospitalizovaných ľudí v nemocniciach lockdown. Vládny kabinet avizoval, že po desiatich dňoch dôjde k prehodnoteniu opatrení.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti