Svetový nápad slovenských výskumníkov: Rúška a respirátory dokážu premeniť na vykurovacie pelety

Rozomleté rúška.
Zdroj: TV Markíza

Objav by sa pri nadbytku rúšok mohol rozšíriť do celého sveta.

Výskumníci zo Žilinskej univerzity prišli na unikátny spôsob ako sa vysporiadať s jednorazovými rúškami a respirátormi.

Vyvinuli metódu, vďaka ktorej dokážu symbol pandémie premeniť na ekologické vykurovacie pelety. Objav by sa pri nadbytku rúšok mohol rozšíriť do celého sveta.

Od začiatku pandémie sú našim každodenným spoločníkom. Rúška a respirátory však znamenajú obrovskú záťaž pre prírodu.

Podľa odhadov spoločnosti Oceans Asia sa vlani dostalo do oceánov až 1,5 mld tvárových masiek a ďalšie miliardy končia v smetných nádobách. Žilinskí výskumníci prišli s nápadom využiť rúška ako palivo.

Výskumníčka zo Žilinskej univerzity Nikola Čajová Kantová nám povedala, že nikde na svete nenašla momentálne zatiaľ výrobu peliet priamo z rúšok a respirátorov.

Celá metóda zatiaľ nefunguje tak, že na jednej strane do prístroja vhodíte rúško a na druhej by vychádzali pelety. K finálnemu výrobku je oveľa zložitejšia cesta.

Zdroj: TV Markíza

Respirátory a rúška treba najskôr takpovediac pomlieť na hmotu a v presnom pomere zmiešať s pilinami a vodou. Respirátory sa pridávajú vyslovene ako prímes tzv. aditívum. Skôr než energetický má tento nápad ekologický prínos.

„Tu nie je zmyslom vyrobiť palivo a zachrániť uhlie pre jednu tepláreň. Hlavný zmysel popri tom je, že sa čiastočne využije na výrobu tepla a likviduje sa odpad,“ vysvetlil nám Milan Malcho z Katedry Energetickej techniky Žilinskej Univerzity

Vedci vo fáze testovania a v laboratóriách vedia mimoriadne presne vyhodnotiť čo sa bude do ovzdušia uvoľňovať. Nateraz používajú ako surovinu odpad z výroby rúšok. Cieľom však je zapojiť do celého procesu dekontamináciu použitých tvárových masiek.

Viac sa dozviete v reportáži Mariana Lechana:

ŽILINA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Palivo

Dôležité udalosti