Mali by ste absolvovať test na protilátky? Odborník to radí iba jednej skupine ľudí

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Podľa Jeseňáka v čase pandémie je však najdôležitejšie dať sa zaočkovať.

Výrazné zvýšenie zaočkovanosti je podľa odborníkov jediná cesta, ktorá pomôže v boji s pandémiou nového koronavírusu. Podľa aktuálnych údajov rezortu zdravotníctva sa pomaly zvyšuje záujem o očkovanie a aspoň prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 už dostalo 58 percent dospelej populácie.

Vo vakcinačných centrách už očkujú aj treťou dávkou, ktorú do pondelka (6. 12.) absolvovalo vyše pol milióna ľudí. Niektorí však váhajú dať sa ňou zaočkovať a rozmýšľajú pred konečným rozhodnutím dať si urobiť test na protilátky. Test a jeho význam priblížil primár Oddelenia klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice v Martine prof. Miloš Jeseňák.

Na otázku, či by si mali ľudia pred treťou dávkou absolvovať spomínaný test, odpovedal negatívne. „Vyšetrenie protilátok, či už proti proteínu N alebo S nemá žiaden vplyv na rozhodovanie pre tretiu dávku alebo na jej odklad. Aktuálne stále nie je stanovená tzv. ochranná hodnota, t. j. číslo evidovaných množstvo protilátok, ktoré danému jedincovi garantujú vysoký stupeň ochrany,“ vysvetlil.

Zdroj: TASR

Podľa neho tretiu dávku potrebujú seniori a rizikoví jedinci, u ktorých je možné hneď na začiatku očkovania zvoliť trojdávkovú schému, teda dostanú tri dávky s mesačnými odstupmi.

„Podanie tretej posilňovacej dávky, tzv. booster, sa odporúča u všetkých, ktorí po zaočkovaní neprekonali COVID-19. Ak ho mal niekto minulý rok a potom sa zaočkoval, tretia dávka sa odporúča ako obnovenie ochrany. Najmä proti variantu delta, pri ktorom sú potrebné čo najvyššie hodnoty protilátok s neutralizujúcou schopnosťou,“ zdôraznil Jeseňák.

Na Slovensku dostali niektorí jednorazovú vakcínu od spoločnosti Janssen. V tomto prípade imunológ odporúča druhú, posilňujúcu dávku. Tú by mali jedinci dostať dva mesiace po prvej.

„Aktuálne sa na tomto odporúčaní pracuje aj na Slovensku, tak ako to je už v mnohých zahraničných krajinách. Uvidíme, ako celú situáciu skomplikuje nový variant omikron, najmä či nebude potrebné preočkovanie upravenou dávkou vakcíny korešpondujúcou zmenám mutácií v tomto novom nebezpečnom variante. Uvidíme, aké budú výsledky štúdií účinnosti používaných vakcín vo vzťahu k ochrane pred omikronom,“ konštatoval Jeseňák.

Zdroj: felipe caparros/shutterstock.com

Pokiaľ ide o testy na protilátky ako také i relevantnosť výsledkov odborník tvrdí, že každý by mal sledovať odporúčania pre očkovanie ako aj preočkovanie, o ktorom hovoria medicínske autority a nemal by si vyšetrovať protilátky.

„Navyše to, že máte prítomné protilátky ešte nemusí garantovať aj ochranu. Len vybrané testy sú schopné aj stanoviť nielen koncentráciu protilátok, ale najmä stanoviť neutralizujúce ochranné protilátky. Na druhej strane viaceré testy dostupné v laboratóriách môžu mať nízku citlivosť a nemusia byť, žiaľ, kvalitné,“ vysvetlil odborník.

Kedy je dobré dať si robiť test na protilátky

Jeseňák zastáva názor, že takýto test by mali ľudia absolvovať iba pri potvrdení prekonania ochorenia COVID-19 v minulosti. Hlavne v tom prípade, ak pacient nevie, že ochorenie prekonal, nemal klinické príznaky, nebol pozitívne testovaný, ale bol v kontakte s inými pozitívnymi a chorými.

„Podobne tento test možno využiť pri niektorých postcovidových komplikáciách a ťažkostiach, kde nie je jasná anamnéza prekonania ochorenia. Napríklad môže ísť o multisystémový zápalový syndróm u detí a mladých dospelých, ktorý typicky nasleduje asi 4 až 8 týždňov od prekonania ochorenia COVID-19, obvykle asymptomatického či mierne príznakového. Navyše, ak má človek pozitívne protilátky do šiestich mesiacov od prekonania COVID-u, ktorý preukázal PCR test, vo viacerých krajinách, a aj u nás je to považované za alternatívu green-passu. Iná reálna hodnota tohto vyšetrenia neexistuje,“ konštatoval.

Váhanie s prvou dávkou očkovania

Sú aj takí, ktorí váhajú dať sa očkovať prvou dávkou vakcíny, ale na druhej strane sú ochotní dať si urobiť test na protilátky. Jeseňák je presvedčený, že takíto ľudia by mali veriť odborníkom venujúcim sa dlhodobo očkovaniu.

„Podľa výsledkov protilátok nie je možné stanoviť potrebu očkovania alebo jeho odklad. Je nesprávne myslieť si, že ak máte pozitívne protilátky, nepotrebujete dať sa očkovať. Najmä nižšie hodnoty vás určite spoľahlivo nechránia. Aj po prekonaní ochorenia v minulosti ochrana postupne slabne. Podobne to je aj po očkovaní. Či sa to niekomu páči alebo nie, tak jedinou dostatočne efektívnou ochranou, najmä pred ťažkým COVID-om a jedinou bezpečnou cestou získania imunitnej ochrany je očkovanie,“ dodal Jeseňák.

MARTIN, BRATISLAVA/Zuzana Gálisová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti