Hrozivá predpoveď o pandémii: Uznávaná vedkyňa povedala nahlas, čo si všetci jej kolegovia len myslia

Vakcinologička Sarah Gilbertová
Vakcinologička Sarah Gilbertová Zdroj: Profimedia

Nový vírus môže byť „nákazlivejší, smrteľnejší alebo oboje naraz."

Pandémia koronavírusu ani po dvoch rokoch nepoľavuje. Viaceré krajiny sveta príchodom zimy hlásia rekordné prírastky nových nakazených. Ľudí vystrašil aj nový variant omikron, ktorý prvýkrát zachytili v Juhoafrickej republike. Uznávaná britská vedkyňa preto nahlas povedala, čo si všetci jej kolegovia myslia. Táto pandémia nebude posledná a tá ďalšia môže byť horšia a smrteľnejšia.

Prednášku vakcinologičky, profesorky Sarah Gilbertovej, ktorá sa podieľala na vývoji vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, v pondelok (6.12.) vysielala televízna stanica BBC. Odborníčka, ktorá sa špecializuje na vývoj vakcín proti chrípke a novým vírusovým patogénom, uviedla, že aktuálny vírus nie je posledný, ktorý ohrozuje naše životy a živobytie.

Zdroj: TASR/AP

Sarah Gilbertová sa vývoju a testovaniu vakcín venuje už viac ako 10 rokov. Projekt vývoja vakcíny proti chorobe COVID-19 iniciovala začiatkom roku 2020 po tom, ako bol koronavírus SARS-CoV-2 prvýkrát detegovaný v Číne. Gilbertovej a jej tímu sa vďaka vakcíne Vaxzevria pripisuje záchrana miliónov životov.

Gilbertová bola začiatkom tohto roka za svoje služby pre vedu a verejné zdravie povýšená kráľovnou Alžbetou II. do šľachtického stavu.

Tieto pojmy si často mýlime. Aký je rozdiel medzi COVID-19-PASS-om a Digitálnym COVID preukazom EÚ?

LONDÝN/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti