Kúpiť si darčeky v respirátore nie je problém. Imunológ víta otváranie pred Vianocami

Ilustračná snímka.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Za dôležité považuje, aby fungovala kontrola režimu pre očkovaných a prekonaných.

Vláda bude rozhodovať o podobe opatrení, ktoré zavedie v období pred Vianocami, počas sviatkov a po nich. Odborníci odporúčajú, aby sa lockdown uvoľnil týždeň pred Štedrým dňom. Znamená to, že by sa mohli otvoriť obchody pre očkovaných a prekonaných, teda fungovať v režime označenom ako OP.

Okrem obchodov, ktoré by okrem OP kontrolovali aj obmedzenú kapacitu zákazníkov, by mohli otvoriť i prevádzky ako kaderníctva či manikúry. Experti navrhujú po Štedrom dni pustiť hostí v režime OP aj do hotelov a fitnescentier.

Návrh otvoriť obchody pre imúnnych občanov považuje za správne aj imunológ Slovenskej akadémie vied Vladimír Leksa. A to v prípade, ak sa to bude naozaj dodržiavať.

„Prísnejšie pravidlá mali byť od začiatku nastavené pre nezaočkovaných a naopak, voľnejšie pre zaočkovaných a pre ľudí, čo covid prekonali. Teda pre tých, čo majú imunitu a je u nich oveľa menšia pravdepodobnosť, že zaťažia nemocnice. Tento postup sa však pokazil už v lete, keď koalícia zablokovala voľnejšie pravidlá pre zaočkovaných a tým torpédovala aj proces očkovania,“ hovorí.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Očkovať čo najviac

To, či konzum pred sviatkami nie je v rozpore s kritickou situáciou v krajine a nezhorší stav ešte viac, vidí jasne. „Neviem presne, čo znamená pojem konzum, ale kúpiť si s respirátorom na tvári knihu pod stromček za konflikt nepovažujem,“ myslí si Leksa s tým, že by sme sa radšej mali zamerať na fungovanie škôl. „Oveľa dôležitejšie ako otvárať obchody pred Vianocami, je však otvoriť školy po Novom roku, aby sme neboli v konflikte s rozumom,“ uvádza.

V boji s koronavírusom by v tejto situácii podľa imunológa bolo správne očkovať čo najviac, ponechať otvorené niektoré prevádzky, no nezabudnúť sa chrániť. „Vhodné je zaviesť povinné očkovanie a školy, obchody, divadlá či fitká nezatvárať. A kým neprejde vlna, mať v interiéroch respirátory,“ dodáva.

O tom, ako presne budú vyzerať pravidlá pred sviatkami, rozhodne vláda na rokovaní v stredu (8.12.). Momentálne hľadá koalícia ešte stále zhodu, keďže k nej na pravidelnom stretnutí koaličnej rady v pondelok večer nedošlo. Viac sa dočítate TU.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Imunológ

Dôležité udalosti