V Rakúsku sa tento týždeň končí lockdown pre očkovaných. Pozrite si, či uzavretie krajiny zabralo

Lockdown v Rakúsku
Lockdown v Rakúsku Zdroj: TASR/AP

Otvoriť budú môcť znova obchody, hotely i gastronomické prevádzky.

V Rakúsku sa 12. decembra skončí lockdown pre ľudí zaočkovaných proti novému koronavírusu. Naďalej ale bude platiť pre tých, ktorí proticovidovú vakcínu dosiaľ nedostali. Povedal to v utorok nový rakúsky kancelár Karl Nehammer na svojej prvej tlačovej konferencii vo funkcii šéfa vlády, informuje na svojej webstránke verejnoprávna stanica ORF.

„Otváranie krajiny sa zrealizuje," povedal Nehammer s tým, že otázkou zostáva len to, za akých konkrétnych podmienok sa to bude diať, a aké preventívne opatrenia sa prijmú.

V Rakúsku budú nezaočkovaní platiť mastné pokuty. Prečítajte si, čo hrozí odporcom povinnej vakcinácie

Otvoriť budú môcť znova obchody, hotely i gastronomické prevádzky. Nový kancelár priblížil, že o detailoch, ako bezpečne otvárať krajinu, budú v stredu rokovať zdravotnícki odborníci spolu s premiérmi spolkových krajín Rakúska. Aktuálnu pozitívnu tendenciu vývoja nákazy v krajine je podľa neho nutné premeniť na dlhodobejší pozitívny trend.

Nehammer sa funkcie kancelára ujal v pondelok po zložení slávnostného sľubu. Na tomto poste vystriedal Alexandra Schallenberga, ktorý bol kancelárom necelé dva mesiace po tom, čo v októbri na poste nahradil Sebastiana Kurza. Ten odstúpil pre obvinenia z korupcie.

Trojtýždňový plošný lockdown zaviedlo Rakúsko od 22. novembra. Pre všetkých obyvateľov v rámci neho platí zákaz vychádzania a uzavreté sú všetky obchodné prevádzky okrem poskytovateľov základných služieb.

Rakúsko hlásilo v utorok (7.12.) najvyšší počet obetí covidu v krajine za posledných 11 mesiacov - za posledných 24 hodín pribudlo 77 úmrtí, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva. Celkovo si pandémia COVID-19 vyžiadala v Rakúsku už 12 921 obetí na životoch.

V krajine zaznamenali i tohtoročný nový rekord v počte pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Na JIS leží v rakúskych nemocniciach 670 pacientov (nárast o deväť oproti predošlému dňu).

Rakúsko eviduje zároveň pokles nových prípadov nákazy - za pondelok pribudlo 4233 infikovaných. Po prvý raz za takmer štyri týždne je počet potvrdených aktívnych prípadov infekcie nižší ako 100 000 - aktuálne má covid 96 128 osôb. Hodnota sedemdňovej incidencie nákazy klesla v utorok na číslo 530.

Viedeň sa opäť otvorí pre očkovaných

Hotely a oblasť gastronómie sa v rakúskej metropole Viedeň otvoria až 20. decembra. Už od 13. decembra budú sprístupnené kultúrne zariadenia, služby a svoje prevádzky otvoria i obchody. Oznámil to v utorok na tlačovej konferencii starosta Viedne Michael Ludwig po poradách s odborníkmi, informuje agentúra APA.

„Viedeň sa za prísnych podmienok znova otvára pre očkovaných: po trojtýždňovom lockdowne sa od budúceho pondelka otvoria obchody, služby týkajúce sa starostlivosti o telo a kultúra...,“ uviedol na Twitteri Ludwig s tým, že "o týždeň neskôr bude nasledovať gastronómia".

Uvoľnenia však nastanú len pre očkovaných a tých, čo ochorenie COVID-19 prekonali za posledných 180 dní.

S účinnosťou od 13. decembra sa tiež ruší zákaz vychádzania pre očkovaných a ľudí po prekonaní covidu. Nočné podniky zostanú naďalej zatvorené. Z diskusií s expertmi podľa viedenského starostu vyplynulo, že naďalej je potrebné obmedzovať kontakty.

VIEDEŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti