Vianočný večierok zdravotníkov bola katastrofa: 70 pracovníkov JIS-ky sa nakazilo covidom

Regionálna nemocnica v Malage
Regionálna nemocnica v Malage Zdroj: Profimedia

Takmer všetci navyše pracujú v rovnakej nemocnici.

Vianočný večierok španielskych zdravotníkov v Malage sa skončil katastrofou. Takmer 70 pracovníkov regionálnej nemocnice sa nakazilo koronavírusom, píše BBC.

Incident výrazne ovplyvnil chod jednotky intenzívnej starostlivosti, kde ležia pacienti s ťažkým priebehom covidu. Väčšina lekárov a sestier pracovala práve na JIS-ke.

Španielske úrady uviedli, že večierku, ktorý sa konal minulú stredu (1.12.), sa zúčastnilo približne 170 ľudí. Všetci mali údajne pred tým negatívny antigénový test. Napriek tomu je takmer polovica zúčastnených v karanténe.

Všetci nakazení zdravotníci boli plne zaočkovaní a nemali žiadne príznaky ochorenia COVID-19. Aby oddelenie JIS-ky nemocnice v Malage neskolabovalo, nakazení personál museli zastúpiť kolegovia z iných oddelení.

Tento incident zvýšil obavy v krajine z rizika šírenia covidu na spoločenských podujatiach, hlavne počas vianočného obdobia. Ministerstvo zdravotníctva preto odporučilo všetkým pracovníkom v nemocniciach, aby sa podobných akcií radšej vyvarovali.

Španielsko podobne ako iné krajiny Európy zaznamenalo v posledných týždňoch zvýšenie počtu nových prípadov nákazy koronavírusom. Kompetentní sa preto obávajú hroziacej štvrtej vlny nákazy s príchodom chladnejších mesiacov a tiež nového variantu omikron.

V Španielsku od vypuknutia pandémie zaznamenali celkovo najmenej päť miliónov nakazených a viac ako 88-tisíc obetí.

MALAGA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti