Jeden človek môže dostať rôzne vakcíny proti COVID-u

Vakcíny od spoločností Moderna a Pfizer/BioNTech.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Takýto postup schválila Európska agentúra pre lieky.

Európska agentúra pre lieky v utorkovom (7. 12.) vyhlásení schválila kombinovanie vektorových a mRNA vakcín proti covidu u jednotlivých osôb.

„Dôkazy zo štúdií heterologického očkovania naznačujú, že kombinácia vakcín založených na vírusových vektoroch a mRNA vakcín vytvára dobrú úroveň protilátok proti vírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID-19 (SARS-CoV-2) a vyššiu imunitnú odpoveď na úrovni T-buniek než pri použití tej istej vakcíny (homologické očkovanie), či už ide o primárne očkovanie, alebo posilňovací režim," píše na svojej webovej stránke EMA.

Jednotlivé osoby vo výskume dobre znášali heterologické očkovanie, zdôrazňuje lieková agentúra. „Použitie vakcíny na báze vírusového vektora ako druhej dávky v programe primárneho očkovania, ako aj požitie dvoch rozličných mRNA vakcín je menej preskúmané," priznáva agentúra.

EMA spoločne s Európskym centrom pre kontrolu chorôb (ECDC) pripomenula, že takáto stratégia poskytne jednotlivým krajinám viac možností v podávaní vakcín, napríklad v prípade momentálnej nedostupnosti konkrétnej očkovacej látky.

AMSTERDAM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ema

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.