Ako budú vyzerať Vianoce? Môžem ísť na silvestrovskú chatu či nakúpiť darčeky? (otázky a odpovede)

Ilustračná snímka.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Negatívny test nakoniec nebude vstupenkou do prevádzok.

Vláda schválila nové opatrenia, ktoré začnú platiť od 10. decembra. Postupne otvárajú pre zaočkovaných a prekonaných niektoré prevádzky a služby. Nezaočkovaní a tí, ktorí neprekonali COVID, budú môcť naďalej chodiť len do základných obchodov. Negatívny test teda nebude vstupenkou napríklad do obchodu. Spísali sme otázky a odpovede, vďaka ktorým sa lepšie zorientujete v nových opatreniach.


Môžem ísť na chatu na Silvestra?

Ak ste zaočkovaní alebo máte doklad o prekonaní, tak áno. Od 25. decembra sa otvárajú hotely a penzióny pre očkovaných a prekonaných. Musíte mať však negatívny PCR alebo antigénový test. Ubytovať sa v jednej izbe môžu len členovia jednej domácnosti a wellness môžu využívať len hostia hotela. Stravovanie v spoločných priestoroch bude naďalej zakázané. Povolená je donáška jedla na izbu.

Môžem ísť ku kaderníčke?

Ak ste zaočkovaní alebo prekonaní, tak áno. Od 10. decembra sa otvárajú všetky prevádzky poskytujúce služby súvisiace so starostlivosťou o ľudské telo. Spadajú tam teda aj kaderníctva, holičstvá, kozmetické salóny, manikúra či pedikúra.

Môžem si ísť zacvičiť do fitnescentra?

Ak ste zaočkovaní alebo prekonaní, áno. Od 10. decembra sa fitnescentrá otvárajú pre tieto dve skupiny ľudí. V telocvični môže byť najviac šesť ľudí naraz, alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov.

Môžem ísť lyžovať do lyžiarskeho strediska?

Ak ste zaočkovaní alebo prekonaní, áno. Od 10. decembra môžete ísť do lyžiarskych stredísk. Povolené budú aj uzavreté lanovky, avšak obsadená môže byť najviac štvrtina ich kapacity. Prevádzkovatelia musia zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu a vetranie kabínok.

Môžem ísť do kostola?

Kostoly budú pre zaočkovaných a prekonaných otvorené od 10. decembra. Kapacity sú obmedzené na najviac 30 osôb alebo 25 metrov štvorcových na jednu osobu.

Môžem si kúpiť oblečenie, topánky alebo vianočné darčeky?

Len, ak ste zaočkovaní alebo prekonaní. Obchody sa otvárajú od 10. decembra pre tieto dve skupiny. Potraviny, lekárne či drogérie ostávajú otvorené pre všetkých.

Kedy sa zatvoria školy?

Druhý stupeň základných škôl a stredné školy zatvoria od pondelka 13. decembra. Žiaci a študenti prejdú na dištančné vzdelávanie. Jasle, škôlky a prvý stupeň zostávajú otvorené. V pondelok 20. decembra sa začínajú vianočné prázdniny.

Môžem na Vianoce navštíviť rodinu?

Nie. Naďalej platí núdzový stav a zákaz vychádzania. Vyjsť von môžete len na základe výnimky. Návšteva rodiny nie je medzi nimi.

Môžem cestovať MHD a diaľkovými linkami?

Áno. MHD môžu využívať všetci bez rozdielu. Diaľkové autobusy, IC vlaky a rýchliky budú fungovať v režime OTP. Ministerstvo dopravy spresní, odkedy. Minister Andrej Doležal hovorí, že to začne platiť od piatka 10. decembra.

Otvorí sa praktická výučba v autoškolách?

Áno. Praktický výcvik v autoškolách otvoria od 10. decembra len pre zaočkovaných a prekonaných.


Tieto opatrenia sú naplánované do 9. januára. Nezaočkovaní a neprekonaní tak môžu chodiť len do základných obchodov. Nie sú pre nich otvorené ani obchody s oblečením, ani kozmetické salóny a ani lyžiarske vleky. Výnimky zo zákazu vychádzania pre všetkých sú cesta k lekárovi, do lekárne, esenciálneho obchodu (neesenciálneho obchodu v režime OP), prechádzka s dieťaťom alebo psom, cesta do prírody, cesta na pracovný pohovor, cesta za duchovnou službou, cesta do práce či do zahraničia.

Vláda vyhodnotí situáciu po 9. januári. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dovtedy pripraví právnu analýzu k zavedeniu povinného očkovania ľudí nad 60 rokov.

BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti