Predstavili detaily povinného očkovania v Rakúsku, platiť bude od 14 rokov veku

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR – František Iván

Prvým konečným termínom bude 15. marec.

Povinnosť očkovania proti koronavírusu sa bude v Rakúsku od februára budúceho roka vzťahovať na všetky osoby s trvalým pobytom v krajine vo veku od 14 rokov. Oznámili to vo štvrtok (9. 12.) minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein a ministerka pre ústavu Karoline Edtstadlerová. Informovala o tom agentúra APA.

Výnimka z povinnej vakcinácie bude platiť pre tehotné ženy a tých, ktorí sa so zdravotných dôvodov nemôžu dať očkovať, spresnil Mückstein na spoločnej tlačovej konferencii s Edtstadlerovou. Pre uplatnenie výnimky bude potrebné lekárske potvrdenie, zdôraznil.
Rakúsky minister zdravotníctva zároveň vyzdvihol, že očkovanie pre tehotné sa "výslovne odporúča".

Štvrťročne sa budú uskutočňovať tzv. "očkovacie lehoty", v rámci ktorých sa budú musieť dať zaočkovať všetky osoby, na ktoré sa povinná vakcinácia vzťahuje; alebo odovzdať odôvodnenie na výnimku z očkovania, spresňuje APA. Prvým konečným termínom na zaočkovanie bude 15. marec 2022, uviedol Mückstein.

Tým, ktorí sa nezaregistrujú, hrozia peňažné pokuty - v riadnom konaní do výšky až 3 600 eur, pričom sa bude brať do úvahy aj finančná situácia. Okrem toho môže prebehnúť aj tzv. "skrátené konanie" v prípade pokuty do výšky 600 eur.

Nezaočkovaní budú potom štvrťročne vyzývaní k tomu, aby prijali vakcínu, alebo predložili doklad o výnimke, píše APA. "Ak sa tak nestane, pokuty sa budú udeľovať štvrťročne," podotkol Mückstein. Platnosť zákona by podľa predpokladov mohla vypršať koncom januára 2024.

VIEDEŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rakúsko

Dôležité udalosti