Dostupné vakcíny sú proti omikronu účinné, tvrdia vedci z JAR

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Rourke

Nový variant je v Juhoafrickej republike už dominantný.

V dôsledku nového koronavírusového variantu omikron sa v Juhoafrickej republike (JAR) aktuálne zvyšuje počet nakazených, pričom tento variant sa čoraz viac prenáša aj na starších ľudí. Povedal to v piatok tamojší minister zdravotníctva Joe Phaahla, informovala agentúra DPA.

Phaahla uviedol, že počet prípadov infekcie koronavírusom sa v porovnaní s predošlým týždňom štvornásobne zvýšil v juhoafrickej provincii Gauteng, ktorá je najviac zasiahnutou v krajine. Testy podľa jeho slov odhalili, že približne 70 percent z novonakazených sa infikovalo práve variantom omikron.

Podľa Glendy Grayovej a Michelle Groomeovej, vedkýň z juhoafrického Národného inštitútu pre infekčné choroby (NICD), však súčasné údaje potvrdzujú prvotné pozorovania, a síce, že nákazu omikronom sprevádzajú relatívne mierne symptómy a len kratšie pobyty v nemocnici.

Sekvenovanie vzoriek covidu je kľúčové v pandemickom boji. Tieto krajiny to robia najlepšie

Výskum juhoafrického virológa Alexa Sigala z Afrického inštitútu pre zdravotnícky výskum (AHRI) taktiež preukázal, že hoci účinnosť proticovidovej vakcíny je v prípade omikronu nižšia, očkovacia látka napriek tomu poskytuje svojim príjemcom – v závislosti od počtu vytvorených protilátok – maximálne až 70-percentnú ochranu pred vírusom. Sigal dodal, že nemá žiaden dôvod domnievať sa, že vakcíny nechránia ľudí pre ťažkým priebehom covidu vyvolaným variantom omikron.

Vedenia viacerých juhoafrických nemocníc tieto zistenia vedcov podporili aj vlastnými pozorovaniami, avšak poukázali na to, že je ešte priskoro vyvodiť z týchto javov vedecky podložené závery.

JOHANNESBURG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.