Na Slovensku máme prvé tri prípady nového variantu omikron

Ilustračná snímka.
Zdroj: Motortion Films/shutterstock.com

Osoby sa vrátili z rizikových krajín na juhu Afriky.

Na Slovensku máme prvé prípady nového variantu koronavírusu omikron, ktorý sa prvýkrát objavil koncom novembra v Juhoafrickej republike. O prítomnosti nového variantu informoval premiér Eduard Heger a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Dodržali karanténu

Podľa nich osoby zareagovali pred časom na bezodkladnú výzvu, aby sa nahlásili tí, ktorí navštívili Juhoafrickú republiku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswaniti, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong a Seychely.


Tri osoby, u ktorých bol potvrdený variant omikron, navštívili viacero z vymenovaných rizikových krajín. Hranice Slovenska prekročili individuálnou dopravou a od príchodu na Slovensko boli od začiatku v domácej izolácii podľa pokynov hygienikov. Ochorenie tak nešírili ďalej, vzorky od členov spoločnej domácnosti budú sekvenované.

„Všetci traja sú v izolácii, sledujeme ich kontakty. Robíme asi 1100 sekvenácií týždenne, sekvenované budú aj všetky kontakty infikovaných omicronom. Zatiaľ je situácia stabilizovaná, pod kontrolou,“ doplnil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Boli zaočkovaní a majú len ľahký priebeh

Minister nešpecifikoval krajiny, z ktorých infikovaní pricestovali. Pohybovali sa podľa neho vo viacerých krajinách južnej Afriky. „Zatiaľ nebudeme prehodnocovať aktuálne platné opatrenia, nie je na to dôvod. Ešte presne nevieme, čo ten omicron robí,“ uzavrel minister.

Všetci nakazení sú plne zaočkovaní a majú ľahký priebeh.Na Slovensku stále výrazne dominuje delta variant.

BRATISLAVA/TVNOVINY.sk/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti