Niektorí seniori, ktorí sa poctivo zaočkovali, nedostanú ani euro. Tu zistíte ktorí a prečo

Pani Jolana.
Pani Jolana. Zdroj: TV Markíza

Ide o ľudí, ktorí dostali 2. dávku pred 30. júnom a na tretiu nemôžu ísť, pretože dostali covid.

Zákon nevetovala, no apeluje na spravodlivejšie pravidlá odmeňovania. Prezidentka Zuzana Čaputová prakticky okamžite 200 a 300-eurové šeky pre očkovaných ľudí nad 60 rokov podpísala, no vyzvala vládu, aby ešte prehodnotili nastavený systém. Niektorí seniori, ktorí z neho totiž nie vlastnou vinou vypadli, nedostanú nič.

Horí to aj 79-ročnej Jolane. Vakcíne dôveruje od začiatku, druhú dávku mala už v marci. Na tretiu ju dcéra tiež zaregistrovala, ale keď už mala termín, dostala covid.

V rodine sú zdesení, že ich mama ostala úplne mimo systém odmien.

Pýtate sa ako sa toto stalo? Takto to napísali na ministerstve financií do zákona. Nastavili parametre tak, že z odmien vypadli úplne všetci, ktorým vyšla 2. dávka pred 30. júnom a najbližšie mesiace sa na tretiu nedostanú, lebo chytili covid a ich lekári im aktuálne očkovanie neodporúčajú.

S pocitom neférovosti ste nám tento týždeň písali mnohí. Vyjadrenia politikov vnímate ako necitlivé. Od Národného centra zdravotníckych informácií sme chceli vedieť, koľkých ľudí sa to môže celkovo týkať. Zaujímal nás počet osôb nad 60 rokov očkovaných 2. dávkou pred 30. júnom, ktoré mali zároveň po tomto dátume pozitívny PCR test. Na výpočte pracujú, poskytnú ho v najbližších dňoch.

Odpoveď na to kedy a či aplikovať tretiu dávku, ak niekto po prvých dvoch dostal covid - nie je jednoznačná. No v aktuálnom usmernení ministerstva zdravotníctva sa uvádza, že sa prekonaným neodporúča, lebo samotné prekonanie ochorenia pôsobí ako posilňovacia dávka, hoci dožadovať sa jej môžu.

Viac v reportáži


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.