Test na protilátky je sporným hitom. Výsledné číslo vám veľa nepovie

Test na protilátky
Test na protilátky Zdroj: TV Markíza

Výsledky podľa odborníkov zatiaľ nedokážu povedať, ako veľmi sme pred vírusom chránení.

Aj vy ste si povedali, že si odmeriate protilátky, aby ste zistili, ako dobre ste pred koronavírusom chránení? Popularita takýchto vyšetrení rastie. Čo však naozaj znamenajú tajuplné čísla, ktoré vám z laboratórií pošlú?

Jeden, tridsať či štyristo. Vyšetrenia protilátok, ktoré dnes laboratóriá vo veľkom robia, ukazujú najrôznejšie hodnoty. Odborníci sa zhodujú v jednom.

Takéto testy podľa odborníka nie je potrebné robiť v takmer žiadnej situácii – jedine pri potvrdení prekonania covidu je na test skutočne dôvod.


Výsledky podľa odborníkov zatiaľ nedokážu povedať, ako veľmi sme pred vírusom chránení. Alebo ešte inak – to, že protilátky máme, nám ochranu negarantuje.

Len vybrané špecifické testy a ďalšie vyšetrenia dokážu stanoviť nielen koncentráciu protilátok, ale najmä neutralizujúce ochranné protilátky.

Štúdie hovoria, že protilátky sa v tele držia 4 až 6 mesiacov, potom začnú klesať. U seniorov či chronicky chorých to môže byť menej.

Po tretej dávke stúpa ochrana niekoľkonásobne – aktuálne sa hovorí o 95 %h. Podať sa môže minimálne 6 mesiacov po druhej dávke, u jednodávkovej vakcíny sú to mesiace dva.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Protilátky

Dôležité udalosti