Muž sa dal zaočkovať proti covidu 10-krát za jeden deň. Odborníkov najviac nahneval dôvod

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/MikeDotta

Ľudia, ktorí dostali naraz viacero dávok, zväčša následne pocítili silnejšie vedľajšie účinky, ktoré trvali dlhšie.

Muž z Nového Zélandu, ktorý sa nechal očkovať desaťkrát za jeden deň, vyvolal v krajine vlnu kritických reakcií a jeho čin spustil vyšetrovanie.

Šéfka vakcinačného programu Astrid Koornneefová potvrdila, že ministerstvo zdravotníctva o tomto prípade vie a neberie ho na ľahkú váhu. Identitu muža, ani miesto bydliska neuviedli. Podľa predbežných informácií mal za účelom očkovania navštíviť niekoľko vakcinačných centier a celkovo mal dostať 10 dávok vakcíny proti koronavírusu od Pfizeru. Vraj mu za to mal niekto zaplatiť, no dôvod zatiaľ nepoznáme.

„Zo situácie sme znepokojení a preverujeme ju v spolupráci s príslušnými úradmi,“ uviedla Korneefová pre portál New Zealand Herald.

Vakcinologička Helen Petousis-Harrisová označila takéto správanie za „neuveriteľne sebecké“. Kritizovala najmä ľudí, ktorí zneužili mužovu zlú finančnú situáciu a spravili z neho pokusného králika.

O vedľajších účinkoch po podaní viacerých dávok vakcíny naraz toho zatiaľ veľa nevieme. Prípadov, keď bol ľuďom omylom podaný obsah celého nezriedeného obsahu ampulky, sa už písalo viackrát, no presné množstvo, ktoré už dokáže pacientovi ublížiť, ešte nepoznáme.

Ľudia, ktorí dostali naraz viacero dávok zväčša následne pocítili silnejšie vedľajšie účinky, ktoré trvali dlhšie.

„Vieme, že u pacientov v iných krajinách, ktorí dostali omylom päť dávok, sa následne neobjavili žiadne dlhodobé následky,“ uviedla vakcinologička.AUCKLAND/kc
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti