V Británii zomrel prvý pacient nakazený omikronom

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Alexandros Michailidis

Variant omikron je momentálne zodpovedný za približne 40 percent všetkých prípadov nákazy v Londýne.

Najmenej jeden britský pacient, ktorý sa nakazil novým koronavírusovým variantom omikron, už chorobe covid podľahol. V pondelok to potvrdil tamojší premiér Boris Johnson. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

„Bohužiaľ áno, nákaza variantom omikron vedie k hospitalizácii a bohužiaľ najmenej jeden pacient už zomrel," povedal Johnson počas návštevy očkovacieho centra v londýnskej štvrti Paddington.

„Myšlienku, že ide o miernejšiu verziu vírusu, by som v tejto chvíli dal bokom. Myslím si, že musíme uznať, že tempo šírenia tohto variantu medzi obyvateľstvom je rýchle. Takže to najlepšie, čo môžeme teraz urobiť, je zaočkovať sa treťou dávkou vakcíny,“ dodal premiér.

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid pre Sky News potvrdil, že v súčasnosti leží v nemocnici "asi desať ľudí", ktorí sa nakazili novým variantom koronavírusu.

V nedeľu Spojené kráľovstvo oznámilo ďalších 1239 potvrdených prípadov variantu omikron. Išlo o najvyšší denný nárast. Celkový počet prípadov nového variantu v Británii je 3137.

V Londýne tvorí omikron 40 percent zo všetkých infikovaných

Nový koronavírusový variant omikron sa šíri "neobyčajným tempom" a v Londýne je momentálne zodpovedný za približne 40 percent všetkých prípadov nákazy, uviedol v pondelok britský minister zdravotníctva Sajid Javid. Píše o tom agentúra Reuters.

„(Nákaza) sa šíri neobyčajným tempom... Počet prípadov infekcie (variantom omikron) sa každé dva až tri dni zdvojnásobuje,“ povedal Javid v rozhovore pre spravodajskú stanicu Sky News.

Javid spresnil, že v Londýne pravdepodobne tvorí až približne 40 percent všetkých nakazených. Minister zároveň vyzval obyvateľov, aby sa čo najskôr zaočkovali treťou dávkou proticovidovej vakcíny a zabránili tak šíreniu nákazy.

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu večer oznámil, že vláda urýchli program podávania posilňujúcich dávok vakcíny proti covidu v súvislosti s rýchlo rastúcimi počtami nákazy novým koronavírusovým variantom omikron.

Každý dospelý v Anglicku by mal už do konca roka dostať možnosť zaočkovať sa posilňujúcou dávkou, ak od predošlej dávky vakcíny uplynuli najmenej tri mesiace. Dosiaľ chcel Londýn takéto očkovanie sprístupniť všetkým vo veku od 18 rokov do konca januára.
Britská vláda podľa svojho predsedu poskytne ďalšiu podporu s cieľom zrýchliť očkovaciu kampaň aj v Škótsku, vo Walese a v Severnom Írsku.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.