Lekár radí, ako zvládnuť covidový zápal pri domácej liečbe

Donald Trump koncom februára označil koronavírus za hoax..
Zdroj: shutterstock.com/Tero Vesalainen

Nie každý vírusový zápal v dýchacích cestách sa musí liečiť v nemocnici.

Mnoho ľudí sa z COVID-u lieči doma a kým majú ľahký priebeh, zvládnu to len s konzultáciou so svojím obvodným lekárom. Niektorí majú slabé príznaky, no infekcia môže postupovať a dostať sa do dýchacích ciest. Aj keď máte vírusový zápal v dýchacích cestách, ešte to neznamená, že musíte byť prevezený do nemocnice. Kým sa liečite doma, primár interného oddelenia nemocnice v Považskej Bystrici Milan Kulkovský radí, aby ste nezabudli na aktívne polohovanie.

Dodáva, že aj na covidovom oddelení mnohým pacientom pomáha, keď ležia na bruchu. Vtedy sa im lepšie okysličuje krv. Ak sa pacientovi nedá ležať na bruchu, pomôže aj na boku. Upozorňuje, že niektorým sa po otočení na brucho nemusí hneď uľaviť, naopak, môžu pociťovať zhoršenie. Kulkovský radí, že napriek tomu treba v polohe vydržať 15 až 30 minút a takmer u všetkých príde k úľave v dýchaní. Lekári vtedy pacientom aj namerajú stúpajúcu sa saturáciu kyslíka v krvi.

„A tak analogicky aj u pacientov, ktorí sú v domácej liečbe, vo včasnej fáze ochorenia covid, a to hneď od 1. dňa, kedy sa vírus už šíri v dýchacích cestách, ale zatiaľ sa ešte nedostal do pľúc, môže byť aktívne polohovanie efektívnou súčasťou domácej liečby, popri liekoch, vitamínoch a príjme tekutín, v snahe o čo najlepšie okysličenie krvi a celého organizmu a tým i čo najmiernejší priebeh ochorenia,“ vysvetľuje internista na sociálnej sieti.

Dodáva, že pomáha aj sedenie a chôdza, ak to pacient zvláda. Chorý by mal čo najmenej ležať na chrbáte. „Dalo by sa zovšeobecniť, že našim pľúcam robia dobre zmeny polôh. Naopak, určite im nerobí dobre dlhodobá strnulá poloha poležiačky na chrbáte. Polohovanie môže byť náročné, vyžadujúce fyzickú námahu aj diskomfort človeka, oslabeného už len samotnou chorobou,“ dodáva.

Ak problémy pretrvávajú a nastúpia ťažkosti s dýchaním, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/kk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.