Tretiu dávku po novom môžete dostať už po troch mesiacoch

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Už nemusíte čakať pol roka.

Podať posilňujúcu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 bude na Slovensku možné už po troch mesiacoch, píše sa v aktualizovanom usmernení k tretej dávke. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Na tretiu dávku sa dalo doteraz zaregistrovať až po pol roku. Skoršie podanie sa už dnes v niektorých očkovacích centrách robí, ale nie je to pravidlo.

„Aktuálne dostupné údaje naznačujú, že je bezpečné a účinné podať posilňovaciu dávku po troch mesiacoch,“ píše ministerstvo zdravotníctva v usmernení.

Nové usmernenie

Posilňujúcu dávku je možné podať kompletne zaočkovanej osobe vo veku od 18 rokov najskôr o tri mesiace po podaní poslednej dávky základnej dvojdávkovej očkovacej schémy. Ako doplnila Eliášová, aj osobám, ktoré okrem absolvovania základnej vakcinačnej schémy následne prekonali ochorenie COVID-19, alebo im boli podané monoklonálne protilátky, je možné podať posilňujúcu dávku tiež po troch mesiacoch, buď od prekonania ochorenia, alebo po podaní monoklonálnych protilátok.

Kompletne zaočkovanej osobe jednodávkovou vakcínou je možné podať posilňujúcu dávku už po dvoch mesiacoch.

„Umožnenie skrátenia intervalu medzi podaním posilňovacej dávky je ďalším výrazným krokom k záchrane zdravia a životov občanov, a to najmä v čase, keď sa očakáva výrazný nástup ďalšej mutácie koronavírusu – omikronu," uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Slovensko sa tak podľa jeho slov pripojilo k ostatným krajinám sveta, kde tento interval na základe relevantných vedeckých štúdií už skrátili.

BRATISLAVA/TVNOVINY.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti