Koronavírusu podľahli na Slovensku aj deti. Najmladšie malo iba jeden rok

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Už v priebehu decembra by sa malo spustiť očkovanie proti covidu aj u zdravých detí.

Koronavírus je nevyspytateľné ochorenie. Aj zdravý jedinec sa môže ocitnúť s ťažkým priebehom v nemocnici a naopak, u staršieho človeka sa objavia len mierne príznaky chrípky.

Ohrozené sú, bohužiaľ, aj deti. Lekári sa v tretej vlne pandémie čoraz viac stretávajú s tým, že aj malí pacienti s koronavírusom majú zlý priebeh ochorenia a končia v nemocnici. Ako uvádza pediater Peter Visolajský, ide o prípady s ťažkým zápalom pľúc, kedy dieťa potrebuje už kyslík. V minulých vlnách boli podobní pacienti iba raritou, teraz už liečil pacientov mladších ako jeden rok.

Viac o tejto téme sa dočítate v článku: Aj deti môžu mať zlý priebeh covidu. Pediater radí, ako postupovať a čo si na deťoch všímať

Najmladšia obeť covidu

Na Slovensku za takmer dva roky pandémie evidujeme aj neplnoleté osoby, ktoré podľahli covidu alebo ide o úmrtia s covidom. Podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bolo najmladšou obeťou ochorenia COVID-19 iba ročné dieťa, ktoré zomrelo tento rok. Naopak najvyšší vek obete je 102 rokov, pričom tento rok evidujeme dve úmrtia 102-ročných osôb, uviedla hovorkyňa ÚDZS Monika Hudecová.

„Konkrétne v roku 2020 zomrelo na COVID-19 jedno dieťa, od januára do októbra tohto roka evidujeme vo veku 1-18 rokov (vrátane) deväť úmrtí,“ informuje Hudecová.

„S ochorením COVID-19 evidujeme za vlaňajšok šesť úmrtí osôb do 18 rokov a štyri za tento rok. Pri týchto obetiach však nevieme určiť podiel infekcie COVID-19 na úmrtí, keďže pacienti trpeli veľmi ťažkými ochoreniami, na ktoré zomreli,“ dodáva.

Očkovanie pre deti od 5 do 11 rokov

Odborníci jednoznačne odporúčajú očkovanie proti covidu aj pre deti od 5 do 11 rokov. Zatiaľ sa u nás dá táto skupina obyvateľstva očkovať iba obmedzene, to znamená deti s pridruženými rizikovými ochoreniami. No už v najbližších dňoch by mali na Slovensko doraziť dávky aj pre zdravé deti od 5 rokov.

Zdroj: Marius Becker/dpa via AP

„Očkovanie detí od 5 rokov bude možné spustiť v priebehu tohto mesiaca. Aktuálne čakáme na dodávky vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Na Slovensko má prísť 274-tisíc dávok takýchto vakcín,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nedávno hovoril o dátume 17. december 2021. Jeho hovorkyňa nám to ale nepotvrdila. „O ďalších podrobnostiach budeme verejnosť včas a komplexne informovať,“ uviedla Eliášová.

Lekár radí, ako zvládnuť covidový zápal pri domácej liečbe

EMA (Európska lieková agentúra) schválila pre deti od 5 do 11 rokov tretinovú dávku vakcíny pre dospelých. Znamená to, že deti namiesto 30 mikrogramov dostávajú 10 mikrogramov účinnej látky.

Deti s presne stanovenými diagnózami očkujeme na základe žiadosti rodiča a po schválení lekárom. Dávka sa podáva v troch špecializovaných centrách v Bratislave, v Martine a v Košiciach. Ako to bude v prípade zdravých detí spresní ministerstvo zdravotníctva až po príchode vakcín.

BRATISLAVA/Jana Habarová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti