Dôchodkyňa Alena dostala COVID, hoci absolvovala aj tretiu dávku. Ochránila ju pred ťažkým priebehom

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Odborníkov sme sa pýtali, prečo sa môžeme nakaziť aj po trojnásobnom očkovaní.

Možno aj vy poznáte človeka, ktorý dostal COVID-19 aj po tretej dávke vakcíny. Podanie tejto tzv. booster dávky sa podľa lekárov odporúča u všetkých, ktorí po zaočkovaní neprekonali toto ochorenie. Odborníci druhým dychom dodávajú, že práve tretia dávka zabráni tomu, aby človek skončil v nemocnici s ťažkým priebehom infekčného ochorenia.

Práve to je prípad pani Alenky zo stredného Slovenska, ktorá týždeň po jej absolvovaní dostala COVID a aktuálne sa z ochorenia lieči doma. U odborníkov sme zisťovali, prečo je možné nakaziť sa aj po tretej dávke.

Alena pracovala 25 rokov v nemocnici ako zdravotná sestra. Teraz je na dôchodku a keďže svoje povolanie považuje za poslanie, privyrába si v zariadení pre seniorov.

Podľa výsledkov zo všetkých troch vĺn vieme, že práve domovy a zariadenia pre seniorov sú rizikovým prostredím. Ochorenie COVID-19 sa tam rýchlo šíri, a tak pani s očkovaním neváhala. Po prepuknutí pandémie sa osobne starala o pozitívnych klientov, niektorí z nich ochoreniu podľahli. Prvú a druhú dávku absolvovala ešte na začiatku roka, tretiu však až začiatkom decembra.

Zdroj: TASR/AP

„Musím povedať, že nebývam a nebývala som v živote veľmi chorá. Po tretej dávke som si myslela, že bolesť kĺbov je len sprievodný jav očkovania. Mala som síce pocit, že ma, ako sa ľudovo povie, niečo obchádza a vôbec som to nepripisovala tomu, že som pozitívna. Kolega v práci mi urobil antigénový test, ktorý som mala prvýkrát v živote pozitívny,“ rozhovorila sa pani Alena, ktorá až doteraz ochorenie nedostala.

Rizikové prostredie prospieva šíreniu COVID-u aj u očkovaných

Keďže pracuje v rizikovom prostredí, zaregistrovala sa na PCR vyšetrenie a jeho výsledok jej potvrdil ochorenie COVID-19. „Od začiatku nemám žiadnu, ani len mierne zvýšenú teplotu. Iba mierny prieduškový kašeľ a deň po PCR teste som stratila chuť i čuch,“ opísala priebeh choroby.

Dá sa dostať COVID týždeň po tretej dávke? Biochemik Pavol Čekan je presvedčený, že za tým môže byť aj úplná náhoda a možno by takýto človek ochorel aj bez očkovania treťou dávkou.

Zdroj: Reflex

Na otázku, či za tým, že naša čitateľka dostala COVID-19, nebude aj dlhý odstup medzi druhou a treťou dávkou, odpovedal pozitívne. „To môže byť oveľa väčší dôvod. Dnes vieme, že ochrana vakcín klesá šesť mesiacov po druhej dávke, a preto sa tretia odporúča po pol roku od druhej. Dnes je odporúčanie, že sa môže podať aj skôr. Po desiatich mesiacoch je riziko prelomovej infekcie vyššie,“ vysvetlil Čekan.

Druhým dôvodom, že sa pani Alena nakazila až teraz, môže byť podľa odborníka aj to, že pracuje vo veľmi rizikovom prostredí a denne sa stretáva s ľuďmi s COVID-om.

Mohlo by vás zaujímať: Po dvoch dávkach „nič“ a s treťou prišli vedľajšie účinky. Vladimír Krčméry vysvetľuje prečo

„Dnes, v tretej vlne pandémie, keď je na Slovensku veľmi vysoký výskyt delta variantu, ktorý je infekčnejší než varianty v predchádzajúcich vlnách, je oveľa ľahšie nakaziť sa. Týka sa to najmä ľudí pracujúcich vo veľmi infekčnom a rizikovom prostredí, hlavne ak sa denne stretávajú s chorými na COVID-19,“ dodal Čekan.

Podobný názor má aj infektológ Peter Sabaka. Človek sa, podľa jeho slov, môže nakaziť delta variantom SASR-CoV-2 aj po podaní tretej dávky. Odôvodňuje to aj tým, že neuplynie dostatočne dlhá doba na to, aby si telo vytvorilo dostatočnú ochranu.

Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

„Inkubačná doba covidu-19 je tri až 21 dní a pacientka sa mohla nakaziť bezprostredne po podaní tretej dávky alebo dokonca v deň jej podania. Efektivita tretej dávky proti symptomatickému priebehu ochorenia COVID-19 vyvolanému delta variantom je asi 95 percent. Čiže stále je tu päť percent, u ktorých to zlyhá. Každopádne dôležitá je hlavne ochrana proti ťažkému priebehu, ktorá je veľmi vysoká,“ konštatoval Sabaka.

Je presvedčený, že v prípade pani Aleny určite nemalú úlohu zohrávalo aj to, že pracuje vo vysokorizikovom prostredí, kde podlieha denne vysokému infekčnému tlaku.

Tretia dávka je na obnovenie ochrany

Podľa aktuálnych údajov ministerstva zdravotníctva záujem o tretiu dávku rastie. V pondelok (13. 12.) ju dostalo 21 438 ľudí, celkovo tak tretiu dávku absolvovalo 629 102 osôb.

„Ak mal niekto COVID-19 minulý rok a potom sa zaočkoval, tretia dávka sa odporúča ako obnovenie ochrany. Najmä proti variantu delta, pri ktorom sú potrebné čo najvyššie hodnoty protilátok s neutralizujúcou schopnosťou,“ odporúča primár Oddelenia klinickej imunológie a alergiológie Univerzitnej nemocnice v Martine Miloš Jeseňák.

Na tretiu dávku sa môžete oficiálne registrovať aj tri mesiace po podaní druhej dávky. Ministerstvo zdravotníctva už oficiálne spustilo registráciu.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.