Liek od Pfizeru je účinný voči hospitalizácii i úmrtiam na covid

Liek proti covidu Paxlovid od Pfizera
Liek proti covidu Paxlovid od Pfizera Zdroj: TASR/AP

Paxlovid si svoju účinnosť udržal aj voči novému variantu omikron.

Americká spoločnosť Pfizer v utorok oznámila, že výsledky druhej fázy testov potvrdili výraznú účinnosť lieku Paxlovid pri znižovaní rizika hospitalizácie s ochorením COVID-19 či smrti.

Skúška, na ktorej sa zúčastnilo 2246 dospelých osôb, potvrdila výsledky predbežnej analýzy zverejnené 21. novembra. Paxlovid v porovnaní s placebo výrazne znížil riziko hospitalizácie alebo smrti o 89 percent u nehospitalizovaných dospelých osôb z rizikových skupín s covidom, ktorým bol liek podaný do troch dní od objavenia sa príznakov, píše agentúra AP.

Prvá štúdia o účinnosti vakcín pri omikrone: Pfizer mal proti nákaze účinnosť len 33 percent

Ďalšie laboratórne testy potvrdili, že Paxlovid si svoju účinnosť udržal aj voči novému variantu omikron. Spoločnosť Pfizer svoj liek testovala na umelo vyrobenej verzii bielkoviny, ktorá je dôležitá na rozmnožovanie tohto variantu.

Americký Úrad pre kontrolu liečiv (FDA) by mal čoskoro rozhodnúť o schválení Paxlovidu i ďalšieho liečiva od spoločnosti MSD. V prípade odobrenia sa stanú prvými liekmi proti ochoreniu COVID-19, ktoré budú v USA dostupné v lekárňach.

USA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liek

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.